in

HarikaHarika ÜzücüÜzücü SevdimSevdim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı SevmedimSevmedim AnlamadımAnlamadım

Albay Nasıl Olunur? Albay Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Albaylar ordu içerisinde Generallerden sonra en yetkili kişilerdir. Doğal olarak emir – komuta zinciri içinde sözü en çok geçen personellerden birisi albaydır. Bu nedenle albay nasıl olunur sorusu merak edilmektedir. Albay olmak ayrıcalık oluşturur.  Ordu içindeki bütünlüğü sağlamak ve stratejik planlamaları hazırlamakla yükümlüdürler. 

İçerik Tablosu

Yıllardan beri savaşçı yapısı ile tanınan bir toplum olmamızdan dolayı da gençler özellikle bu mesleğe büyük ilgi beslemektedir.  Askerlik hayali kuran her genç ilk başta subay olmak ve zamanla albaylık rütbesine erişmek istemektedir.

Albayların ordu içindeki prestiji ve otoritesi pek çok insana çekici gelmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin en saygın kurumlarından birisidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından kutsanan ordumuzda böyle nitelikli bir görevde olabilmek göründüğü kadar kolay değildir. Bunun için bazı adımları geçebilmek gerekmektedir.

Albay Nasıl Olunur?

Bunun için öncelikle orduda subay olarak işe alınmak gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesinin istediği gereklilikleri karşılayarak ya da Kuvvet Komutanlıklarının alımlarını takip ederek bu işe başlayabilirsiniz.

Albay Nasil Olunur
Albay Nasıl Olunur

İlanlar yayımlandığı takdirde belirli bir süre başvuru yapabilmektesiniz, bu başvuruyu yaptıktan sonra sizden bazı gereklilikleri karşılamanız beklenecektir.  Bu konuda istenilenleri yerine getirerek başvuru sürecini hızlandırabilirsiniz. Subay alımlarına başvurabilmek için en az lise mezunu olma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Lise mezunu adaylar Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YKS) üzerinden yeterli puanı almak zorundadırlar. Bunun yanı sıra Lisans eğitimini herhangi bir üniversite ve herhangi bir bölümde tamamlayan kişilerde uzun dönem askerlik sonucunda ya da askerlik yapmadan önce gerekli sınavları geçerek subaylık hizmetine başlayabilmektedirler.

Sınavı kazanan kişilerden askerlik hizmetini tamamlamayanlar önce kısa dönemli bir eğitim almaktadır. Askerlik hizmetini tamamlayanlar ise 3+6 yıl üzerinden askeri sözleşme imzalamaktadır. Bu işlem sonucunda en alt kademe olan üsteğmen rütbesi ile göreve başlamaktadır. 9 yıl süreyle görev yapan subaylar bu süre sonucunda tekrar sınavlara girmekte ve yavaş yavaş rütbelerini yükseltebilmektedirler.

Unutulmaması gereken en önemli nokta ise işe sözleşmeli subay olarak giren kişilerin general olma şansı bulunmaması olmaktadır. Bu kişiler ordu içerisinde en fazla albay rütbesini elde edebilmektedirler, bunun üzerine çıkma şansları bulunmamaktadır.

2022 Albay Maaşı Ne Kadar

Askerliğin değeri para ile kıyaslanmaz. Şartları oldukça zor olabiliyor. Fakat sonuçta herkeste geçinmek, aile geçindirmek için çabalamak durumunda. Albay olmak isteyenler maaşının da ne kadar değişeceğini merak edebilir. 2022 yılında albay maaşları ne kadar?

Son zamlarla birlikte 2022 albay maaşları : minimum 17690 TL maksimum ise 47600 aralığında olmaktadır.

 

Albay Mesleğinin Zorlukları Nelerdir?

Albay mesleği oldukça zor bir iştir. Risk grubu içerisine giren mesleklerden sayılmaktadır. Bundan dolayı albay maaşı diğer iş gruplarına göre daha yüksek maaş olanaklarına sahiptir. Sorumluluk alanları büyüktür, faaliyet gösterdikleri bölgelere göre albay maaşı değişiklik gösterebilir. İş yükleri son derece fazladır, ek mesai ücretleri normal mesai ücretinden daha fazla ödenir. Yoğun bir çalışma temposu bulunmaktadır bundan dolayı her yıl hesaplanan tazminat albay maaşı üzerinden hesaplanır.

Albaylık Eğitiminin Verildiği Yerler Ve Süresi


Albay olmak için, Milli Savunma Üniversitesi’nde 4 yıl eğitim alınır. Bu sürede, öğrencilere, askeri ve akademik olmak üzere iki farklı kategoride eğitim verilir. Bedensel eğitim de, üniversite süresince aralıksız olarak verilmektedir.

 

 

Albayların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kamu albay olarak çalışan kişiler 60 yaşında emekli olmaktadır. Ancak bazı albaylar 56 yaşında emekli olabilmektedir.

Albay Olmanın Avantajları Nelerdir?

Albay olmak kişilere büyük bir sosyal statü sağlar. Albay maaşı diğer devlet memurlarının maaşlarına göre daha yüksektir. Albay maaşı bilinen birçok meslek grubunun maaşına göre daha yüksektir. Albay maaşı ödemeleri düzenlidir ve mesailere göre oldukça fazladır. Emeklilik şartları oldukça gelişmiştir, emeklilik maaşı ve primi yüksektir.

Uluslararası Albay Nasıl Olunur?

Uluslararası albay olmak için, uluslararası görevlerde çalışmak gerekmektedir. Kişilerin ileri derecede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Uluslararası ilişkiler hakkında uzman olmak ve Türk dış politikası hakkında bilgi birikimine sahip olmak.

Albaylar Ne İş Yaparlar? Albayların Görevleri Nelerdir?

Albaylar, alay komutanı olarak görev yaparlar. Orduda birlik ve bütünlüğü sağlamak ve emir-komuta düzenini sağlamakla yükümlüdürler. Stratejik planlar hazırlayarak üst mercilere sunmak da, albayın görevlerindendir. Albaylar, üst mercilerin kendisine verdikleri tüm görevleri yapmakla da sorumludurlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments