in

Albay Rütbesi ve Maaşları Ne Kadar?

 

İçerik Tablosu

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde ast – üst ilişkisi; askerliğin temelini oluşturmakta ve ordunun devamlılığını sağlamaktadır. Ordudaki emir – komuta zinciri bu anlamda bakıldığı zaman işlerin belirli bir düzende devam etmesini sağlayan yegane unsurdur. Burada rütbelerin büyük önemi bulunmaktadır zira bu kadar büyük bir insan topluluğunu belirli bir hiyerarşik düzen olmadan yönetmek pek mümkün değildir.

Albay ve Kurmay Albay Rütbesi Nedir?

TSK’ye bağlı olarak görev yapan askerler içerisinde generallerden sonraki en büyük rütbe Albay rütbesidir.  Çelenk ve üç yıldızdan oluşan bir apolete sahiplerdir.  Terfi eden albaylar; Deniz Kuvvetlerinde Tuğamiral, Kara Kuvvetlerinde ise Tuğgeneral olarak adlandırılmaktadır. Kurmay Albaylar ise Türk ordusu içinde yüksek lisans yapan ordu mensuplarına verilen isimdir. Bu kişiler strateji ve harekât planlaması yapan uzman subaylardır. Generalliğe yükselebilme konusunda kurmay albaylar, diğer albaylardan daha büyük bir avantaja sahiptir.

Albay Rütbesindeki Askerlerin Ordu İçinde Görev Tanımı Nedir?

Albay rütbesine mensup askerler genel olarak TSK içinde alay komutanı olarak görevlendirilmektedir. Komuta merkezlerinde ise Şube Müdürlüğü, Kurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları bünyesinde belirli bir bölümden sorumlu Daire Başkanlığı görevlerini üstlenmektedir. Albaylar görevde 6 yıl kalabilmektedir. Bu 6 yılın sonunda terfi etmekte ya da emekliye ayrılmak durumunda kalmaktadırlar. Bu işlemleri dönemsel olarak tekrarlanan Yüksek Askeri Şura sırasında gerçekleştirmektedirler.

Albay Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup Albaylar rütbe itibariyle yüksek bir makamda olmasından ötürü diğer askerlere nispeten daha yüksek bir maaş almaktadırlar.  Generallerden sonra en yüksek maaşı alan albaylar; ortalama olarak 7500 Türk Lirası maaş almaktadırlar. Albayların maaşlarını pek çok unsur etkilemektedir. Bu unsurlardan biri albayların görev yaptığı yerdir zira görev tazminatı adı altında bir ek ücret almaktadırlar. Doğuda görev yapıldığı takdirde görev tazminatı daha yüksek olmaktadır. Aynı zamanda albayın görev kıdemi ve ailevi durumu da subaya verilen maaşı etkilemektedir.  Albayların maaşını önemli ölçüde etkileyen bir diğer faktör de komando tazminatı adı altında verilen ek ücrettir.  Eğer Kara Kuvvetlerinde görev yapılıyorsa belirli bir ölçüde komando tazminatı alınmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments