in

Bordo Bereli Nasıl Olunur ? Gerekli Şartlar Nelerdir

Bordo bereli olmak istiyorum ama nasıl olunacağını bilmiyorum diyorsanız bu yazı size yön verebilir. Bordo bereli nasıl olunur? Şunu bilmek gerekir ki bordo bereli olmak para için maaş için yapılacak bir iş değildir. Vatana hizmet etmek fedakarlık yapmak. Kahramansınız ama kimse bunu bilmeyecek. Çok ağır eğitimler görevler üstleneceksiniz ama bunu kimse bilmeyecek…

İçerik Tablosu

Bordo bereli olmak için öncelikle subay, astsubay veya uzman erbaş olarak TSK bünyesinde görev yapmak gerekmektedir.

Bordo Bereli Olmak için Ne Yapılmalı

Bordo Bereliler, hiyerarşinin diğer dalları gibi Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir birimdir. Oldukça popüler ve prestijli olan bu bölüm gönüllülük esası doğrultusunda eksiklerini gidermektedir. Bordo bereli olmak kağıt üzerinde çok da zor görünmemektedir ancak eğitim anlayışı dahilinde en zorlu eğitimlerin alındığı bu birimi başarıyla tamamlamak deyim yerindeyse her yiğidin harcı değildir. 

Bordo bereliler sadece Türkiye’de değil, Dünya genelinde oldukça büyük bir popülarite ve saygınlığa sahiptir. Bu saygınlığını da çok zorlu şartlarda eğitim alınmasının akabinde pek çok zorlu görevi başarıyla tamamlamalarından dolayı kazanmışlardır.  Gençlerin gözünde de oldukça önemli bir yer kaplayan bordo bereli olmanın pek çok yolu bulunmaktadır.

Bu yollar her ne kadar zorlu geçitlerden geçiyor olsa da istenildiği takdirde başarıyla bitirilerek, bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz. Yeterli azme sahip olduğunuzu düşünüyorsanız,  gözünüzü hiçbir şey korkutmamalıdır.  Bu mesleği icra etmeyi istediğiniz takdirde gerekli şartları taşıyorsanız; güzel ve titiz bir biçimde başvurunuzu yapmalısınız. Akabinde gerekli adımları tamamlayarak istediğiniz mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz.

Kimler Bordo Bereli Olabilir?

Bordo bereliler arasında da tıpkı ordunun diğer kollarında olduğu gibi rütbelere dayalı bir hiyerarşi söz konusu olmaktadır. Burada astsubay, subay ve uzman erbaşlar bulunmaktadır.  Engebeli ve zorlu arazi şartlarında nasıl hayatta kalabileceklerini, nasıl operasyon düzenleyebileceklerini ve en zorlu askeri koşulların dahi üstesinden nasıl geleceklerini öğrenmektedirler. Buradaki hazırlık süreci bittiği andan itibaren bu kişiler, oldukça nitelikli ve Dünya üzerinde sayılı kişilerden biri haline gelmektedir. Bordo bereliler gönüllüler arasından seçilmektedir fakat gönüllü olabilmeniz için Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde aktif olarak görev yapan uzman erbaş, astsubay ya da subay olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bordo Bereli Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • 3 yıl süren zorunlu ve zorlu eğitimi başarıyla tamamlamak zorundasınız.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundasınız.
  • Ordu içerisinde görev yapan astsubay, subay ya da uzman erbaşlardan herhangi birinin rütbesine sahip olmalısınız.
  • Yurt içinde 72 hafta ve akabinde yurt dışında zorlu bir eğitime hazır olmalısınız.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments