in

Bordo Bereli Nedir? Görev Alanı Nedir?

Halk arasında yaygın adıyla Bordo Bereliler, Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı bir Türk Silahlı Kuvvetleri birimidir. TSK içerisindeki çeşitli rütbelerden,  gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen ve yetiştirilen kişilerden oluşmaktadır. Seçilen kişileri özel bir eğitime tabii tutarak; çok nitelikli birer asker haline getirmektedirler. Gözümüzde her türlü zorlu görevin üstesinden gelen, adeta birer Superman olarak yükselttiğimiz bu kişilerin aslında belirli birer görevi vardır ve yaptığı işler de bu görevleri doğrultusunda sınırlıdır. Pek çok yanılgıya göre birkaç kişilik bir bordo bereli ekibi terör örgütünü tek başına çökertebilir. Böyle bir durum söz konusu olmamaktadır, diğer askerlerimizin olduğu gibi onların da belli başlı görevleri vardır ve bu doğrultuda işlem yapmaktadırlar.

Bordo Bereli Nedir?

Yaygın adıyla bordo bereliler ya da eski ismiyle özel hap dairesi; Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde astsubay, subay ve uzman erbaşlardan oluşan başlı başına bir birimdir. Her ne kadar sürekli kendilerinden bahsediyor olsak da onlar hakkındaki bilgimiz çok sınırlı ve şehir efsaneleriyle dolu olarak görülebilmektedir. Bunun temelinde asıl yatan neden şanlı ordumuzu her zaman gözümüzde yüksek yerlerde tutmamız ve kahvehane gibi sosyal ortamlarda bunu abartarak anlatmamızdan gelmektedir. Hal böyle olunca kulaktan dolma bilgiler artmakta ve şehir efsaneleri gerçeğin önüne geçmektedir.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir? Görev Alanı Nedir?

Eski adıyla Özel Harp Dairesi de tıpkı diğer askeri birimler gibi belirli bir ihtiyacı karşılamak amacıyla oluşturulmuştur. Kullanım alanları ve yetiştirilme tarzları özel durumları barındırmaktadır. Bu nedenden ötürü bordo bereliler, sıradan bir askerin yapabileceği herhangi bir görevi üstlenmemektedir. Temel askeri birliklerin görev alanlarında bordo berelileri kullanmak kaynak israfından başka bir şey değildir. Tank ile Hava Savunma işlemini gerçekleştirmekten farklı bir durum olmayacaktır.  Bu nedenle bordo bereliler, kağıt üzerinde özel olarak belirtilmeyen görevleri icra etmemektedirler.  Bordo berelileri, Türk Silahlı Kuvvetleri daha çok kilit açıcı ya da iç bitirici olarak kullanmaktadır. Bu sayede gizli operasyonlar olsun, öncü hazırlıklar olsun çok daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmektedirler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments