in ,

Cilt Lekeleri İçin Evde Yapabileceğiniz Doğal Çözümler

Vücutta bulunan cilt lekeleri her zaman insanlar için büyük sorun teşkil etmiştir. Yine de doğal yollar dışında yani doğuştan olmayan beslenme biçimleri, stres, sinir ve güneş gibi nedenlerle oluşan lekelerin çözümleri her zaman bulunmaktadır. Bizde sizler için evde kolayca yapabileceğiniz çözümleri, bir araya getirip derledik.

İçerik Tablosu

Genetik faktörler, cildin lekelenmeye yatkın olması, kalıtsal eğilimler ciltteki lekelere neden olan ana unsurlandandır. Bu etkenlerin dışında diğer bir ana faktör ise bildiğiniz üzere güneştir. Güneş ışınları içerisinde bulunan ultraviyole ve zararlı ışınlarda vücudunuzda farklı türdeki lekelere yol açabilir. Diğer bir etken ise beslenme biçimidir. Beslenme biçimi daha çok akne gibi sağlık sorunlara neden olsa da cilt lekesi oluşturabildiği de gözlenmiştir. Bunun yanı sıra stres, sinir, depresyon gibi etkenler vücudunuzdaki salgı bezlerini ve hormonlarını derinden etkileyeceği için vücutta cilt lekeleri meydana gelebilmektedir. Lekelerden kurtulmak için medikal ve profesyonel yöntemler bulunmaktadır fakat en doğal yolu doğadan gelen kürleri bu sorunu çözmek olacaktır. cilt yüzeyinde oluşan lekeler için doğal çözümler makalemizde bu kürleri bulabileceksiniz.

Öncelikle belirtmeliyiz ki cilt yüzeyinde oluşan bu lekeler bazı hastalıkların habercisi olabilir, bu yüzden uzun süreli veya kaşıntı yapan lekelerde bir hekime danışmanızda fayda bulunmaktadır. Cilt  lekeleri için doğal çözümler için sırasıyla söyle;

1-Cilt Lekeleri İçin Karbonat ve Yoğurt İkilisiyle Oluşturulmuş Doğal Maske

Her evde bulunan karbonat ve yoğurt ile hazırlayabileceğiniz bu doğal kür, başlangıç ve zararlı olmayan cilt lekeleri için etkili olabiliyor. Karbonat ve yoğurt ikilisi ile lekelerinize veda edebilirsiniz.

Karbonat ve Yoğurt Kürü Nasıl Yapılır ve Uygulanır?

Temiz ortamlarda saklanan bir tutam karbonat ve 1 yemek kaşığı yoğurtu bir tabakta birleştirin ve iyice homojenize olana kadar karıştırın. Hazır hale gelen kürü, vücudunuzdaki lekeler üzerine bir miktar sürün. Yine de yüksek miktarlı doz kulanımından kaçınınız. 15 dakika süre zarfında kürün leke üzerinde beklemesini sağlayınız. Daha sonra ise ılık bir su ile leke bölgesini temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi lekeye göre 1 veya 2 hafta boyunca uygulayınız.

2-Cilt Lekeleri İçin Maydanoz Ve Limon Kombinasyonu İle Oluşturulmuş Doğal Kür

Evimizde bulunan maydanoz ve taze sıkılmış bir limon suyu ile yapabileceğiniz bu kür, cilt lekeleriniz için çözüm olabilir.

 

Maydanoz ve Limon Kürü Nasıl Yapılır ve Uygulanır?

Önceden sık bir şekilde temizlenmiş maydanozu elinizle küçük parçalara ayırarak güzel bir şekilde küçültün. Daha sonra ise blender yardımıyla çok küçük parçalar ve mümkünse sıvı haline getirin. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise hemen üzerine 3 – 5 yemek kaşığı limon suyu dökünüz. Kürü iyice karıştırdıktan sonra lekeleriniz üzerine 1 hafta boyunca uygulayınız. Limon içerisinde bulunan asitten vücudunuz tahriş olabileceğinden, her vücutta az miktarda uygulanmasını veya uygulanmamasını öneririz.

3-Cilt Lekeleri İçin Tek Başına Yoğurt Kürü

Her evde rahatça bulunan yoğurt malzemesi ile bu doğal kürü kolaylıkla yapabilirsiniz. Başlangıç ve ilerlememiş cilt lekeleri için yoğurt kürü ile yapılmış maske lekelerinizden kurtulmak için en kısa yol olabilir.

Yoğurt Kürü Nasıl Yapılır ve Uygulanır?

Bir yemek kaşığı veya daha fazla yoğurt ile 1 çay kaşığı suyu birleştirin ve karıştırın. Oluşan bu kürü ise cilt lekeriniz üzerine yavaşça sürün. 15 dakikalık gibi bir periyot sonrası ılık su ile lekelerinizin üzerini temizleyebilirsiniz. Yoğurt vücudunuzda farklı etkilere sebep olabileceğinden ,kür vücudunuzda 15 dakikadan daha fazla durmamalıdır.

 

 

 

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments