in ,

Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı, ülkemizde üretimi bol miktarda yapılan bir doğal üründür. İnsanlar tarafından çok sevilip beğenilmektedir, buna bağlı olarak sofralardan eksik olmayan zeytinyağı üretiminde ise son senelerde bazı hileli yollara başvurulmaktadır. Eğer sizde doğal zeytinyağı anlama yöntemleri merek ettiyseniz “doğal zeytinyağı nasıl anlaşılır” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Doğal zeytinyağının insanlara birçok faydası bulunmaktadır. Hem lezzeti, hem sağlıklı olması bakımından insanlarca tercih edilen zeytinyağının yapay yollarla oluşturulmuş versiyonları ise tüketicilerine zarar vermektedir. Yapay ve hileli yollarla oluşturulmuş zeytinyağının tüketiciler üzerinde birçok zararlı yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler zaman içerisinde insanlara zarar verebilir. Öyle ki zeytinyağı anlama yolları da mevcuttur. Tabi ki en güvenli yol laboratuvar analizidir fakat her zaman bu analizleri yapmak tüketiciler açısından imkansıza yakındır. Size önereceğimiz üç yol ile doğal zeytinyağını hileli ve zararlı zeytinyağından ayırabilirsiniz.

Tat Testi İle Doğal Zeytinyağını Anlayın

Zeytinyağı yapısı itibari ile biraz olsa da baskın aromasından dolayı acılık hissini dilinize aktarabilir. Bir kaşık zeytinyağını ağzınızda bir süre bekletin ve yutun, yutak bölümünüzde bir acı hissi gerçekleşmesi gerektir. Bu hissin çok baskın olmasına gerek yoktur fakat bu acıyı bir şekilde algılamalıydınız. Eğer tam emin olamadıysanız tekrar denemeniz faydanıza olacaktır. Diğer deneyişte de hiçbir şekilde genziniz yanmıyorsa bu hileli yollarla üretilmiş bir kalitesiz zeytinyağı olabilir.

Koku Testi İle Doğal Zeytinyağını Anlayın

Zeytinyağı şişesini açtıktan sonra ortama yayılan koku ile doğal zeytinyağını anlayabilirsiniz. Koku bakımından çok baskın olan zeytinyağı yeşillik kokacaktır. Sizi adeta zeytin bahçelerinin içerisinde gezdirmelidir. Sulanmış çim kokusu, badem kokusu, taze ot kokusuna benzer kokular zeytinyağının aromasında kokmalıdır. Eğer zeytinyağını kokladığınızda farklı ağır ve yapay kokular algılıyorsanız ve bu çıkarımda kesinseniz ne yazık ki yapay bir zeytinyağına sahipsiniz. Önerimiz bu zeytinyağını bir daha almamanız ve uzun süreler boyunca tüketmemenizdir.

Laborauvar Testi İle Doğal Zeytinyağını Anlayın

Yukarıdaki iki testten tam emin olamadıysanız, aldığınız zeytinyağını bir laboratuvara götürerek test yaptırabilirsiniz. Laboratuvar analizleri sonucunda zeytinyağının doğal mı yoksa hileli ve kalitesiz olduğunu kesinlikle öğrenebilirsiniz. Yapılan testler sonucunda içerisinde insan sağlığına zararlı maddeler bulunursa yetkili mercilere markayı şikayet edebilirsiniz.

Unutmayalım ki umursamaz bir şekilde kullandığınız kalitesiz ve hileli zeytinyağları sağlığınıza zarar verebilir, vücudunuzda büyük hasarlar bırakabilir. Düşük fiyatlı zeytinyağlarını kullanıyorsanız, bir analiz yaptırmanızda fayda var. Ucuza yiyebildiğiniz zeytinyağları, bir gün pahalı sağlık sorunlarıyla ödeyebilirsiniz.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments