in ,

Düzenli Çay İçmek Beyin Sağlığını Etkiliyor mu?

Ülkemizde çay deyince akan sular durur, insanlar o olmadan güne başlamaz, kısacası o olmadan bir hayat düşünülemez. Bahsettiğimiz bu şey tabi ki çay. Hayatımızda böyle büyük yer edinmiş çayın beyin sağlığına etkisini hiç düşündünüz mü? Çay içmek beyin sağlığını etkiliyor mu?

2019 yılında Dünya Çay Komitesinin hazırladığı rapora göre dünyada en çok çay tüketen toplum sıralamasında birinciyiz. Birinci olmasak zaten şaşırabilirdik. Belki de yeryüzünde çayı bu kadar kabullenmiş ve hayatının bir parçası haline getirmiş bir toplum yok desek yanılmış olmayız. Yıllık ortalama 260 bin ton çay tüketmekteyiz. Eeee, bu kadar tüketilen bir maddenin ise etkileri merak edilmekte. Uluslararası Singapur Üniversitesi’nin çayın beyin üzerindeki yaptığı etkileri sizler için derledik.

3 yıl boyunca süren çalışmada ortalama 60 yaşında olan bireyler denek grubu olarak kullanıldı. Denek grubunu bazı testlere tabi tutuldu ve farklı testler denek grubu üzerinde uygulandı. Denek grubunda ise hiç bir şekilde farklı bir hatalık ve psikolojik rahatsızlık bulunmuyordu.

25 yıl boyunca haftada en az dört kez siyah ve yeşil çay tüketen bireylerin beyinlerin belirli bölgelerinin birbirlerine daha etkili bir şekilde bağlandığı araştırmacılar tarafından keşfedildi.

Araştırmanın sonucu ise toplumumuz açısından sevindirici sonuçlar içeriyor. Sonuçlara ve incelenen bulgulara göre çay içmek beynimizin sağlığını olumlu yönde etkilemekte. Dahası beyin hücrelerimizin birbirleriyle daha iyi aktarım ve organizasyon sağladığı görüldü. Araştırmacılar ise bu durumu bir yolda akan araç trafiğine benzettiler. Yolları beynin varış noktalarındaki araçları da bilgi taşıyan yapılar olarak düşündüler. Bu benzetmeye göre çay içen insanların varış noktaları arasındaki yollar yani beyin kanalları daha düzenli ve verimli çalışıyor. Veriler bir noktadan öbür noktaya daha düzenli bir şekilde götürülüyor.

 

Yürütülen Bu Çalışma Çayın Beyin Üzerindeki Etkisini İnceleyen İlk Çalışmaydı

Bu çalışma ise çayın beyin sağlığı üzerinde etkisini gösteren ilk çalışma oldu. Bilim dergilerinde Cambridge ve Essex Üniversitelerinden araştırmacılar çalışmaya katkıda bulundular. Katkıda bulunan araştırmacılarda çalışmanın doğruluğunu kanıtladılar ve bulguların doğru olduğunu dile getirdiler.

O zaman ne diyelim, çok abartmadan çayımızı içmeye devam edelim. Yanında da az şeker kullanmayı unutmazsak sağlığımız için en iyisini yapmış oluruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments