in

Hava Harp Okulu Taban Puanları

Hava Kuvvetlerinde istihdam edilerek hayatını idame ettirmek isteyen adayların ilk durağı Hava Harp Okulu olmak zorundadır. En Kolay ve en kalifiye biçimde Hava Kuvvetlerinde çalışabilme şansı bu duraktan geçmektedir. Havacıların gerek üniformaları, gerek maaşları ve gerekse yaşam tarzları askerlik hayali kuran pek çok gencin hayallerini süslemektedir.  Hava Harp Okulu sizleri kabul etmek için öncelikle MSÜ sınavı sonucunu istemektedir.

Hava Harp Okulu Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru süreci sanılanın aksine çok kolay ve hızlı bir şekilde ilerlemektedir. ÖSYM’nin resmi web sitesine girerek MSÜ Kılavuzunu edinmelisiniz.  Bu kılavuzun içerisinde başvuru formu yer almaktadır ve bu formu bilgisayarınıza indirmelisiniz. Formu doldurduktan sonra gerekli mercilere götürerek başvuru aşamazınızı tamamlayabilirsiniz. Başvuru sırasında gerekli ücreti anlaşmalı bankalara ödemeyi unutmamalısınız. Ödemeyi yapmadığınız takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.  Geç başvuru tarihlerine kalmanız durumunda ise daha yüksek bir meblağ ödemek durumunda kalmaktasınız. Eğer kâğıt, kalem ve evrak işleriyle uğraşmak istemiyorsanız çok daha basit bir yöntem bulunmaktadır.  ÖSYM’nin aday öğrenci sistemi üzerinden dijital bir kayıt oluşturma şansınız da bulunmaktadır.  Olası bir hata durumunda bu hata sizlere SMS yoluyla bildirilecektir.

Hava Harp Okulu Taban Puanları Kaç?

Dönemsel olarak değişiklik gösteren taban puanları, her yıl açıklanan kılavuzda belirtilmektedir. Yıldan yıla değişiklik gösterebilmesinden ötürü resmi açıklamalar yapılmadığı sürece herhangi bir puanı dikkate almamalısınız. Bilgi ya da fikir edinmek isterseniz ise geçmiş yıllardaki puanları baz alabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl çıkarılan YKS sınavında bu taban puanlarda değişmişti. Buradaki değişiklik Milli Savunma Üniversitesine de yansıyarak bu okula başvurmak isteyen öğrencilerden AYT oturumu üzerinden EA türünde en az 180 puan alması beklenir hale gelmişti. AYT puan türüyle tercih yapabilmek için de en az 180 puan alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şekilde baktığınız zaman AYT oturumunda Eşit Ağırlık için barajı geçmeniz yeterli sayılabilmektedir. Yine de daha kesin ve net bir bilgi alabilmek adına MSÜ tarafından kılavuzun açıklanmasını beklemek sizler adına çok daha yararlı olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments