in

İçerik Kopyalamayı Engelleme Yöntemleri

Yayınladığınız yazıların başka siteler tarafından kopyalanmama engelleme yöntemlerinden bahsedeceğim. %100 olmasada büyük bir çoğunluğun yazınızı kopyalamasını engellemek için sitenizde sağ tıklama yasağı ve yazı seçme yasağı kodlarını kullanabilirsiniz. Fakat sayfa kaynağına bakıldığında yinede yazınız kopyalanabilir.

Bir diğer yöntem, yazılarınız içerisindeki kelimelerden başka yazılarınıza link vermenizdir. Böylece hem sağ tıklama yasağı hem yazı seçme yasağı yaptınız . Sayfa kodlarından yazınız kopyalandığında yazı içerisinde sizin sitenize linkler olacaktır. Yazınızı kopyalayan kişi bu linklerin kodlarını silmek için uğraşması gerekecektir. Yine kopyalayabilir fakat kopyalayacak olan kişiyi uğraştıracaktır.

Bu iki yöntemin haricinden son derece etkili olan yöntem ise, özel css ve yazılım kodlamalarıyla yazdığınız yazıyı arkaplan resmi şeklinde göstermektir. Arama motorlarıda bu sefer yazılarınızı kaydedemez. Fakat her yazıya 200-300 kelimelik açıklama meta tagı ayarlarsanız arama motorları bu kısmı kaydeder. Bu yöntem içerik kopyalanmasına kesin çözümdür. Fakat arama sonuçlarında yazınızın tamamı kaydedilmez sadece meta açıklama kısmındaki kadarı kayıt edilir bu da dez avantajdır

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments