in ,

Isınan Havalar Korona Virüsünün Yayılmasını Durduracak mı?

Korona Virüsü (covid-19) 2020 yılının başından beri yayılmaya ve insanlara bulaşmaya devam ediyor. Dünya genelinde azalma eğilimine giren Korona Virüsü’nün yaz aylarında etkisinin azalacağını veya bulaşıcılığının biteceğine dair medyayı ve insanları meşgul etmekte.

Yaz mevsiminde, virüsün sıcaklık derecelerine bağlı olarak etkisini yitireceği dair bazı olasıklıklar bulunmakta.Korona Virüsü konusunda uzman Virolog Thomas Pietschman ise virüsün hale yeterince tanınmadığını ve yaz mevsimi için bir tahminin olasıklıklara dayandığını dile getirdi.

Almanya’da çalışmalarını sürdüren Virolog Pietschman, RNA virüsleri konusunda çalışmalarını da yürütmekte. Sars-Cov-2 yani Korona Virüsü’de Pietschman’ın çalışmalarını yürüttüğü alanlardan birisi.

Piestchman’a göre, solunum yoluyla bulaşan virüsler soğuk havalarda daha stabil bulunup konak canlı aramaya devam edebilirler. Daha soğuk havalar bu tip virüsler için uygun ortamları yaratabilmektedir. Diğer tarafta ise artan sıcaklıklar bu tip virüsler için koşulları zorlaştırabilmektedir. Korona virüsünün yağ tabakasıyla kaplı olduğunu aktaran Pietschamn, virüste bulunan bu yağ tabakasının artan sıcaklıklara dayanamayacağını ve virüsün bir şekilde parçalanacağını söylemekte.

Virüsün yayılmasında diğer bir ana faktör ise havanın nemlilik oranıdır.  Öksürürük veya hapşırık yoluyla dışarı taşınan virüsler uzun sürede havada asılı kalabiliyor. Pietschman söyleşisinin devamında ise kuru ve soğuk sürelerde virüs havada daha uzun süre kalabilirken, çok nemli ve sıcak ortamlarda virüsün havada az asılı kaldığını dile getirmekte.

Yinede siz siz olun, havalar sıcak diye kontrolü elden bırakmayalım.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments