in ,

İzlenilmesi Gereken Uzak Doğu Filmleri – Uzak Doğu Film Önerileri

Hayatımızda bugüne kadar sayamayacağımız kadar film izlemişizdir. Bu filmlerdeki aksiyonlarda hop kalkıp, kaybedişler de hop oturup, ayrılıklar gözlerimizin sulandığı, mutluluklarda kalbimizin çınladığı anlar yaşadık. Filmlerin çoğu ise ya batı sineması idi çokta az olsa da yerel filmler yok değildi. Bizlere çok uzak olan Uzak Doğu sinemasına şans vermenin zamanı geldi geçiyor bile. Bu yüzden sizler için “uzak doğu film önerileri”ni derledik. İyi seyirler.

İçerik Tablosu

Hong Kong Ekspresi

Kar-Wai Wong tarafından yazılan ve yönetilen film sevgilileri tarafından terk edişmiş iki polisi konu almaktadır. Tek ortak noktaları yemek yemek için geldikleri büfedir. Film boyunca tek ortak noktaları olan büfenin adı ise “Midnight Express”tir.  Filmin diğer bir dikkat çekici özelliği ünlü yönetmen olan Quentin Tarantinodan gelmektedir. Filmi izlediğinde göz yaşlarını tutamadaığını aktaran Tarantino, filmden çok etkilendiğini kimseden saklamamıştır. Hong Kong Ekpresi’ nin yapım yılı ise 1994’tür. Sizinde filmi izlerken göz yaşlarınızı tutamayacağınıza eminiz.

Papatya

Wai Keung Lau’nun yönetmen koltuğunda oturduğu Papatya adlı film, bir aşk üçgenini ele almaktadır. Bu aşk üçgeni içerisinde bir ressam, bir katil ve en son olarak bir polis yer almaktadır. Ressam genç kız olan Hye-Young güzel bir kadındır, hayatta kalmayı şehir meydanında sattığı resimlerle sağlamaktadır. Mafya grubunda yer alan ve kiralık katil olan Park Yi, papatya tarlasında gördüğü ressam Hye-Young’a aşık olur. Park Yi asla bu aşkı söyleyemez ve her gün ressama papatya yollar. Genç ressam kız ise daha adamı görmeden papatya gönderdiği için bu gizemli adama aşık olur ve artık onu bulmak ister. Genç kız bir gün karşısında elinde bir demet papatyalı adam görür. Gizemli adamın o olduğu kanaatine varır fakat elinde bir demet papatya bulunan adam Park Yi’nin peşinde olan bir dedektif-polistir. Bu aşk üçgeni size keyifli dakikalar yaşatacaktır.

Sadece Sen

Yönetmenlik koltuğunda oturan Song II-Gon, izleyicilere aşk dolu atmosferler yaratmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş. 2011 yılında sunulan film, görme engelli genç bir kız ve eski bir boksörün aşk hikayesini anlatmaktadır. Eski boksör bir gün çalıştığı otopark görme engelli gen kızı görür ve onunla tanışır. İkisi de eski boksörün karanlık geçmişinden dolayı başlarına geleceklerden habersizdirler. Aksiyon ve bilinmezliklerle bir aşk hikayesinin içerisinde bu filmi izlerken kaybolabilirsiniz.

Aşk Zamanı

Hong-Kong ve Fransa ortak yapımı olan filmi Kar-Wai Wong yazmış ve yönetmiş. 2001 yılında izleyicileriyle buluşan film yeni bir apartmana taşına Chau ve Chun’u anlatır.  Chau ve Chun yeni taşındıkları apartmanda Li- Chun ile tanışırlar. Geçen zaman zarfı içerisin Chau ve Li-Chun arkdaş olurlar. Yedikleri, içtikleri ayrı gitmemeye başlar. Daha sonra ise ikisi de eşleri tarafından aldatıldıklarını öğrenirler. Artık onlar sadece arkadaş değil aynı zamanda muzdarip oldukları dertler de ortaktır. Dahası 1962 yılının Hong Kong’unda geçen filmde tam bir nostalji yaşayabilirsiniz. İzlemek istediğiniz filmler listesine bir tane de Uzak Doğu filmi eklemekte fayda var.

Kim’in Adası

2009 yılında izleyicileriyle buluşan filmin yönetmen koltuğunda Lee Hae-jun oturuyor. Güney Kore sineması yapımı olan “Kim’in Adası” adlı film konusuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. “Kim” bir gün kendini bir nehre atmaya karar verir, intihar girişiminde başarısız olur. Bu onun için bir son değil hayatında tertemiz açacağı yeni bir sayfa olacaktır. Nehir kenarındaki evlerden birinde yaşayan bir kız bir gün “Kim”i fark eder. Olaylar ise daha sonra tüm hızıyla başlar. İzlenecek güzel bir film olduğunu düşünüyoruz desek yanılmış olmayız.

 

Ayırca: Kalbi Olan İzlemesin Dediğimiz  Korku Filmi Listesine de Göz Atabilirsiniz

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments