in

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde faaliyet gösteren komutanlıklardan birisidir. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kalkışma sonrasında Jandarma Genel Komutanlığından pek çok kişi ihraç edilmiştir.  Bu nedenden ötürü Jandarma Genel Komutanlığı belli dönemlerde, düzenli olarak personel alımı gerçekleştirmektedir. Alım gerçekleştirileceği zaman Milli Savunma Bakanlığı tarafından bir duyuru yayımlanmaktadır ve bu duyuru içerisinde başvuru sürecini, başvuru aşamalarını kesin bir dille belirtmektedir. Belirtilen şartları taşıyanlar arasından gelen başvuruları kabul etmekte, incelemekte ve bu kişiler arasından uygun görülenleri diğer aşamaya geçmek için davet etmektedir.  Yayımlanan duyuru içerisinde bu mesleğe dahil olmak için yapılması gereken başvurunun tarihleri de bulunmaktadır. Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız o tarihlerde gereken başvuru işlemlerini tamamlamalısınız. Başvuru sırasında doldurmanız gereken formları –ki özellikle başvuru formunu eksiksiz ve hatasız doldurmalısınız. Hatalı bir bilgi verdiğiniz takdirde başvurunuz geçersiz sayılacak, iptal edilecektir.

Jandarma Astsubay Olmak için Hangi Aşamalardan Geçilmesi Gerekmektedir?

  • Jandarma Astsubay olabilmek için öncelikle belirtilen tarihler arasında eksiksiz bir başvuru işlemi gerçekleştirmelisiniz.
  • Başvuru sonrasında tabi tutulacağınız fiziksel testler için gerekli yeterliliği kazanmalısınız ve bu testlerden de başarıyla geçmelisiniz.
  • Bu testleri de başarıyla geçtiğiniz takdirde sırada sizi en çok zorlayacak ve kaderinizi belirleyecek olan mülakat aşaması olacaktır. İnternet üzerinde ve sitemizde bu mülakatlarda neler sorulur, hangi sorular vardır gibi bir araştırma yaparak; duruma hazırlıklı olabilirsiniz.
  • Mülakatı da başarıyla tamamladığınız takdirde arşiv departmanı sizleri bir çeşit güvenlik soruşturmasından geçirecektir. Bu konuda bir engel bulunmazsa eğitime tabi tutulmaktasınız.
  • Jandarma Astsubay olabilmek için önünüzde son bir aşama bulunmaktadır. Pek çok kişinin buradaki disipline dayanamayarak vazgeçtiği eğitim aşaması, bu aşama her ne kadar zorlu bir süreç olsa da altından kalkılamayacak bir durum söz konusu değildir.  Bu mesleği gerçekten istediğiniz ve bu işi yapmaya uygun olduğunuz takdirde diğer insanlarda olduğu gibi zorlayıcı bir süreç sizi beklemiyor olacaktır. Disiplinden uzak insanların disiplin görünce yılması, sizin de yılarak vazgeçeceğiniz anlamına gelmiyor. Disiplinli biriyim, gereken her şeyi yapabilirim diyorsanız bu aşamayı da rahatlıkla geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments