in

Jandarma Uzman Erbaş Eğitimi: Eğitim Aşamaları, Süresi

İçerik Tablosu

Başvuru süreci ve mülakatlar gibi pek çok zorlu süreci atlattıktan sonra kabul gören adaylar göreve başlamadan önce asıl önemli adımın eşiğine gelmektedir ve bu da askeri eğitim süreci olarak adlandırılmaktadır.  Pek çok kaynakta bu konuda farklı bilgiler bulunmasından dolayı insanlar kendilerini neyin beklediğini tam olarak beklememekte ve bir tür stres ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Jandarma Uzman Erbaş Eğitimi Kaç Ay?

Sağlık kontrollerinin yapılmasının ve rapora “uzman erbaş olabilir” ibaresinin eklenmesinin akabinde adaylar belirli bir eğitimden geçebilmek adına eğitim birliğine davet edilmektedir. Kendilerine belirtilen birliğe katılan adayları burada zorlayıcı bir eğitim süreci beklemektedir. 2500 yıllık ordumuzun bu kadar büyük bir güce sahip olmasının altındaki en temel neden verilen eğitimin kalitesidir. Bu noktada sizlerin iyi birer asker ya da jandarma olabilmeniz adına her türlü zorlu koşulda neler yapabileceğinizi size öğretmek istemektedirler. Bunun için de bu konularda bazı simülasyonlara tabi tutulmaktasınız. Jandarmaların eğitim süreleri bütün aşamaları topladığınız zaman yaklaşık olarak 4 aya tekabül etmektedir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan ve bu mesleği yapmaktan vazgeçmeyen adaylar sözleşmeli jandarma uzman erbaş olarak göreve başlamaya hak kazanmaktadır.

Jandarma Uzman Erbaş Eğitim Aşamaları

Yanaşık Düzen Eğitimi: Türk Ordusu için yapıtaşlarından olan; yanaşık düzen eğitiminde jandarma uzman erbaş adaylarına dönüş, duruş ve dizilik gibi temel hareketler öğretilmektedir.  Bu eğitim yaklaşık olarak 10 gün sürebilmektedir.

Silah Eğitimi: Görev sırasında herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde gerek halkı gerekse kendinizi koruyabilmeniz adına silahları etkin bir şekilde kullanabilmeniz büyük önem taşımaktadır.  Bu eğitim sırasında silah bakımı, temizlemesi ve kullanımı öğretilmektedir. El bombasından, havana kadar pek çok patlayıcı maddenin kullanımını sizlere bu eğitim sırasında tecrübeli eğitmenler vermektedir.

Olay Müdahalesi / Terörle Mücadele

Burada bahsi geçen eğitim yaklaşık olarak 1.5 ay kadar sürmektedir.  Buradaki eğitim adayların görev alacağı bölgelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. O bölgede yoğun olan olaylar daha baskın bir şekilde işlenmektedir. Bu eğitim pek çok adayın eğitimden dolayı meslekten vazgeçmesine neden olabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments