in

Kara Kuvvetleri Okulu Nedir? MSÜ Sınavı Nedir?

İş bulmanın ve meslek edinmenin zor olduğu günlerde pek çok genç Türk Silahlı Kuvvetlerine katılarak hem hayatını kurtarmak hem de prestijli bir meslek sahibi olmayı istemektedir.  Astubaylıktan başlayarak en üst seviyeye kadar çıkmak isteyen gençlerin asıl hedefi; hem saygı duyulan bir meslek sahibi olmak hem de iyi bir gelire sahiptir. Asker kökenli bir millet olmamızdan ötürü Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu kişiler halk tarafından büyük bir saygı görmektedir. Bu yola baş koyan gençlerimizin ilk durağı elbette Kara Kuvvetleri Okulu olmak zorundadır. Bu okula gitmeden asker olmak kolay değildir ve girilse dahi rütbe olarak pek yükselme şansları yoktur.

Kara Kuvvetleri Okulu Nedir?

Kara Kuvvetlerinde görev yapmak isteyen gençlerin malumunuz üzere Kara Harp okuluna gitme seçeneği ağır basmaktadır.  Atatürk’ün de gittiği bu okuldan mezun olan askerler son derece kalifiye ve iş bilinci yüksek kişilerden oluşmaktadır. Kara Harp Okulu öğrencilerine 4 yıllık bir eğitim sunmaktadır. Bu okullarda eğitim alan askerler, eğitimin bitmesi ile beraber son derece donanımlı birer TSK personeli olarak göreve başlayabilmektedirler. Öğrencilerine hem lisans diploması hem de subay diploması veren bu okul ilerleyen dönemlerde askerlikte çalışmak istememeniz durumunda aldığınız lisans diplomasıyla başka alanlara da yönelebilmenize olanak sağlamaktadır.  Verilen diploma sadece ülke sınırlarımız içerisinde de değil Dünya çapında geçerliliği olan bir diplomadır. Kara Kuvvetleri Okulu size sadece askeri bir eğitim vermemekte belirli alanlarda da eğitimler sunmaktadır ve lisans diplomasını buna göre vermektedir.

MSÜ Sınavı Nedir?

MSÜ Sınavı yani Milli Savunma Üniversitesi sınavı adından da tahmin edebileceğiniz üzere Milli Savunma Üniversitesine girebilmeniz için geçmenizin şart koşulduğu sınavdır.  Bu sınav ÖSYM tarafından özel olarak yapılmaktadır, soruları yine ÖSYM hazırlamakta ve tür itibariyle TYT sınavına benzemektedir. Bu sınavı başarıyla geçen kişiler AYT ve TYT sınavlarından da gerekli puanları aldığı takdirde Kara Harp Okuluna başvuruda bulunabilmektedirler. Başvuru ardından bazı adımları yerine getirerek TSK bünyesinde çalışan bir personel olmak için en önemli adımları atmış olacaksınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments