in

Kardak Krizi Nedir?

Kardak, ilk olarak 90’lı yıllarda Yunanistan Hükümetine yakınlığı ile bilinen Gramma gazetesinin “Türkiye’den Aşırı Tahrik” adlı manşetiyle gündeme oturmuştur. Bu tarihten itibaren Yunanistan’ın, Kardak üzerinde egemenlik iddiaları giderek artmaya başlamıştır. Bunun bir sonucu olarak Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginlik had safhaya çıkmıştır.

Figen Akat adındaki Türk gemisinin 27 Aralık 1995 tarihinde; Bodrum Turgureis’e 3,8 mil uzaklıktaki Kardak Kayalıklarına oturması sonucunda bu gemiyi kimin kurtaracağı tartışmaları başlamıştır. Yunanistan’ın uzun süredir bu bölge üzerinde hak iddia ediyor oluşu akıllara “Gemiyi Yunan ekipleri mi yoksa Türk Ekipleri mi kurtaracak” sorusunu getirmiştir. Bu soru bu bölgenin kime ait olduğu konusundaki tartışmaları giderek arttırmıştır. İki ülkede de gündem olan bu konu üzerinde Türkiye çok net ve sert bir tavırla egemenlik iddia etmektedir. Yunanistan da iddialarından vazgeçmeyince gerginlik iyice sert bir hal almıştır.

Türkiye, 29 Aralık 1995 tarihinde Yunanistan’a nota vererek bu bölgenin Türkiye’nin egemenliği altında olduğunu bildirmiştir.  Aradan çok geçmeden 10 Ocak 1996 tarihinde Yunanistan, Türkiye’ye yanıt vermiş ve Kayalıkların, İtalya’dan devralınan adaların bölgesinde olduğu; bunun sonucunda egemenliğin kendilerine ait olduğunu iddia etmiştir.

Krizin ilk aşamalarında bir grup Yunan milliyetçisi genç; Kardak Kayalıklarına, Yunan bayrağı dikmiştir ancak Hürriyet Gazetesi Muhabiri durumu fark etmiş ve bayrağı indirmiştir. İndirdiği bayrağın yerine şanlı Türk Bayrağımızı asmasının ardından üç adet Yunan Sahil Güvenlik Botu adalara nüfuz etmiştir. Türk Bayrağımızı indirmiş, yerine Yunan bayrağı çekmiştir.

Bu gelişmeyi yakından takip eden Türkiye, Yunanistan’a; Türk karasularında asker ve gemi barındırmaması konusunda bir nota vermiştir. Nota ve uyarılara yanıt alamayan Türkiye, 31 Ocak 1996 tarihine gelindiğinde savaş gemilerimizin de desteği ile Sualtı Taarruz Timlerimizin Kardak Kayalıklarına çıkmasını sağlamıştır. Buradaki Yunan bayrağı bir kez daha indirilmiş yerine Şanlı Türk Bayrağı asılmıştır. İki ülkenin neredeyse savaşın eşiğine geldiği durumda ABD araya girmiştir ve Yunanların bayraklarının inmesini kabul etmesini sağlamıştır.  Bunun üzerine Türkiye ve Yunanistan kayalıklar etrafındaki gemileri geri çekmiştir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments