in

Kemiksiz İvar : Yeryüzündeki En Acımasız Liderlerden Biri

Yeryüzünde sayılı büyük liderler yaşamıştır. Bazıları adaleti, bazıları gücü, bazılar ise kana olan susamışlıklarıyla tanınmıştır. Öyle ki bu liderlerin karşısında bazen savaşmak hatta durmak bile insanları korkulara sevk etmiştir. Bizler de sizler için Kemiksiz İvar adlı korkusuz Viking liderinin hayatını derledik.

7. yüzyılın sonlarına yaklaştığımızda acımasız ve merhamet tanımaz Vikingler Avrupa’ da boy gösteriyordu. Vikingler güçlü, cesur ve iyi savaşçılardı. Ünleri dünyanın dört bir tarafına yayılıyordu. Avrupa’da ve Birleşik Krallık’ ta ki yaptıkları yağmalar ve işgaller, halk tarafından çaresizce izlenilmekteydi. Baltık denizinden Akdenize, Akdenizden Amerika kıtasına dahil olmak üzere her yere yayıldılar. Kurdukları kolonileri ve dünya tarihini de oldukça etkilemeyi başardılar. Bu saldırılar ise Kemiksiz İvar önderliğinde yapılmıştı.

Kemiksiz İvar Kimdir?

Ne kadar dizilerden ve filmlerden Ragnar adlı Viking liderini tanısakta, asıl güçlü lider İvar’dır. Asıl adı İvar Ragnarsson’dur ve Kral Ragnar’ın oğludur. Kuzey rivayetlerince kemiksiz olarak dünyaya geldiği bilinmektedir. Asıl sorun ise bu güçlü komutanın nasıl hayatta kaldığı ve savaşlara katıldığıdır. Unutmayalım ki kuzey topluluklarında geçmiş tarihlerde engellilik hoş karşılanmaz ve yaşamları zorluklarla geçerdi. Kemiksiz İvar ise kralın oğlu olduğundan bu acımasızlığa kurban gitmemiştir. Gençlik boyunca birçok zorlukla karşılaşan İvar diğer kardeşlerinden handikaplı gibi görünse de aslında onlara daha çok zekidir. Onun askeri dehası engelliliğini yok sayarak, onu dünyadaki büyük komutanlardan biri yapmıştır.

Acımasızlığı ve merhametsizliği ile tanınan Kemiksiz İvar bir o kadarda kendi halkı içerisinde çok seviliyordu. Dublin kralı olarak bilinen İvar aynı zamanda Avrupa topraklarında yaptığı dehşet verici savaşlarla bilinir. İngilizler ona cehennemden gelen şeytan unvanını da takmışlardır.

İvar’ın kemiksiz doğması ve yaşaması mümkün olmayabilir fakat bazı tarihçilerin görüşlerine göre İvar ” cam kemik hastalığı” ile doğmuştur. Bu hastalıkta ise kemikleri çok kolay kırılmaktadır. Bu görüş ise tarih dünyasında kabul görülüyor. Kemiksiz İvar savaşlara ise atlı araba üzerinde katıldığı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda çok iyi bir okçu olduğu da bilinmektedir.Kemiksiz İvar’ın ölüm tarihi tam olarak belirlenemese de ortalama şekilde 870 yılında öldüğü varsayılmaktadır.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments