in

Klimasız Serinleme Yolları Nelerdir ?

Klimasız Serinlemenin 2 Yolu

Klima, 1800’lerde icat edilen ve günümüzde hala popülerliğini yitirmemiş bir iklimlendirme cihazıdır. Klima, bulunduğu odayı veya evi, kısa süre içerisinde ısıtabilir veya soğutabilir. Eski tip klimalar saate 2 kilovat elektrik harcarken, yeni nesil enerji tasarruflu klimalar ise çok daha az 750 w harcıyor. Ancak klimalar çok pahalı ve doğal olarak herkesin alabileceği bir cihaz değil. Bu nedenle insanlar bir soğutma sistemlerine ihtiyaç duyuyor, klimasız serinleme yolları arıyorlar. İnsanların klima almamalarındaki en önemli nedeni sadece fiyatı değil, yaktığı elektriğidir. Bildiğiniz gibi eski tip üretilen klimalar günde 10 saat çalıştırıldığı zaman ayda 450 lira elektrik harcarlar.  Yeni nesil bir klima günde 10 saat çalıştırılsa sadece 150 lira elektrik harcamaktadır. Ancak yeni nesil klimalar da epey pahalı, hadi şimdi gelelim ve kliması nasıl serinleyebileceğimizi öğrenelim. İşte klimasız serinleme yolları

İçerik Tablosu

 

Buzlu Vantilatör Yapın

Klimasız serinleme yolları olarak, kendi soğutucunuzu yapmaya karar verdiğinizde, sadece birkaç yüz lira maliyetle 100 w elektrik tüketen bir soğutucu yapabilirsiniz. 3,15 gr ağırlığındaki buzun bir saate çözülmesi için 1 bTU enerjiye ihtiyacı vardır. Klimalarda sıkça kullanılan bTU, odayı soğutmak için ne kadar enerjili ısı çekmesi gerektiğini ölçmek için kullanılır. 1 Btu 256 kaloridir ve 3 gr ağırlığındaki buzu bir saate çözülebiliyorsa bu ağırlıktaki bir buz 1 Btu’luk soğutma uygular. Piyasada en düşük model soğutucu klimalar 9000 Btu değere sahiptir. Buz ile soğutma sistemi yapmak istiyorsak, 30 kilo ağırlığındaki bir buzu 1 saat içerisinde sıvı haline getirebilmemiz gerekmektedir. Eğer bunu yapabilirsek, 9000 BTU’luk bir klima kadar evi soğutabiliriz.

 

Böyle bir cihaz yapmak için tek yapmanız gereken, ortalama 1 metre uzunluğunda ve 60-70 cm yüksekliğinde ısı yalıtımlı bir kutu alın. Kutuların karşılıklı olarak iki tarafına vantilatör monte edin. Bir vantilatör giriş valfi diğer vantilatör ise çıkış valfi olacak. Bunu yaptıktan sonra kutu içerisinde 30 kilogram buz koyun. Oda içerisindeki sıcak hava kutu içerisine girecek ve buzu çözecek, buz çözülme ile soğuk bir hava çıkaracak. Çıkan soğuk hava ise, oda içerisine dağılacak. Eğer 30 kilo buzu çözemediyseniz daha az ağırlıkta buz kullanabilirsiniz, ancak bu da soğutma performansını azaltacaktır. Buzun içerisine tuz ilave ederseniz, suyun donma sıcaklığı düşer ve daha soğuk bir buz elde edersiniz. Bu sayede daha az ağırlıkta daha çok soğutma performansı alırsınız.

 

Hava Perdesi Alın

Hava perdeleri 40-50 w güçle çalışan ve dışarıdan gelen hava akışını kesen cihazlardır. Akşam evinizi iyice havalandırıp soğutun ve sabah evi havalandırmayın ve hava perdesini açın. Bu sayede kapıyı açsanız bile sıcak hava içeriye temas edemeyecek ve ev hep soğuk kalmaya devam edecek.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments