in

Otokar Kale Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Orta Doğu’da meydana gelen gerilimler ve savaşların yanı sıra özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde pek çok ülkeyi kendi çıkarlarımızı korumak adına karşımıza almamızla milli güvenliğimizi sağlamak çok daha önemli bir hal almıştır. Dünya genelindeki siyasette yüksek bir gerilim söz konusu olmaktadır ve Türk Silahlı Kuvvetleri bunun bilincinde olarak içerde ve dışarıda büyük bir hassasiyetle görevine devam etmektedir.  Bu noktada milli savunma sanayimizden destek alarak envanterini teknolojinin gerektirdiği yerlere getirmiştir ve askerlerimizin güvenliğini sağlamaktadır. Otokar Kale de Türk Silahlı Kuvvetlerinde aktif görev yapan personellerimizin güvenliğini sağlamak için geliştirilmiştir.

En kısa tanımla “Mayına Dayanıklı Personel Aracı” olarak nitelendirilmektedir.  Özellikle terör bölgesinde bu zamana kadar pek çok Mehmetçiğimizi patlayan mayınlar neticesinde kaybetmemizden ötürü Otokar, bu konuda çok büyük bir hassasiyet ile çalışmış ve teknoloji harikası Otokar Kale’yi tasarlamıştır.

Kale, Otokar tarafınca mayına son derece dayanıklı bir biçimde geliştirilmiştir. Kale, mayınlara ve diğer kinetik enerji tabanlı patlayıcılara karşı üst düzey bir koruma sağlamaktadır. Tam bağımsız bir süspansiyon sistemine sahiptir ve ülke şartlarımız göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Durum bu şekilde olunca ülkemizin engebeli arazi yapısına oldukça uygundur. Tek bir kabinden oluşan, monokok bir gövdeye sahiptir ve araçta toplamda 13 kişi taşınabilmektedir.

Otokar Kale Özellikleri Nelerdir?

  • Mayına karşı koruma sağlayan koltuklara sahiptir.
  • Kliması bulunmaktadır, karasal iklimin bunaltıcı sıcağından korumaktadır.
  • Elektrik kumandalı aynaları bulunmaktadır.  Çeşitli yerlerden gelen tehlikeleri her açıyla görebilmeyi ve yol kontrolünü sağlıklı bir biçimde sağlamayı hedeflemektedir.
  • Çeki demiri ve kancası bulunmaktadır.
  • Telsiz ve anten karışıklığı meydana getirerek düşmandaki haberleşme imkanını sıfıra indirebilmektedir.
  • Merkezi lastik şişirme sistemi sayesinde lastikler indiği takdirde kolay bir biçimde tekrar şişirilebilir.
  • Lastik patlasa dahi belirli bir mesafeyi kat edebilecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Stepne bulunmaktadır.
  • 1250 Nm tork üretebilen ve 296 Hp gücünde 6 silindirli 8900cc motora sahiptir. Bu sayede her türlü ağırlığı taşıyabilmektedir. Silah taşıma ve personel taşımada son derece kullanışlı olmasını sağlayan yegane unsur budur.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments