in

Özel Kuvvetler Komutanlığı Nedir?

1992 yılına gelindiğinde Tugay olarak kurulmuştur ancak daha sonra Tümen, 2006 yılında yapılan Yüksek Askeri Şura ile Kolordo, 2010 yılında yapılan Yüksek Askeri Şura ile tekrar tümen,2015 yılında yapılan Yüksek Askeri Şura ile hiçbir Kuvvet Komutanlığının üzerinde etkisi bulunamayacak şekilde Genelkurmay Başkanlığı bünyesine dahil olmuştur.  Özel Kuvvetler Komutanlığı, doğrudan kendi yönetimindedir. Burada görev alan kişiler özel olarak seçilmişlerdir. Özel Kuvvetler Komutanlığı, 2004 yılında Almanya’da düzenlenen ve 26 ülkenin katıldığı Özel Kuvvetler Yarışmasından birinci olarak ayrılmıştır.

Özel Kuvvetler Komutanlığı  Görevi Nedir?

Özel Kuvvetler Komutanlığı, eski adıyla Özel Harp Dairesi aynı zamanda devlet büyüklerinin yakından korunması gereken hassas durumlarda bu görevi de üstlenmektedirler. Başta Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve yüksek rütbeli generallerin korunmalarından da özel kuvvetler sorumlu tutulmaktadır.  Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasında da aktif rol oynayan ve görevin başarıyla sonuçlanmasını sağlayan özel kuvvetler timinin asıl görevi aslında olması muhtemel bir savaş durumunda halkı bir araya getirmek ve örgütlenmesini sağlamaktır.

Halk arasında Bordo Bereli olarak tanınan Özel Kuvvetler, bu göreve tabi tutulabilmek adına çeşitli ve zorlu eğitimlerden geçmektedirler. Başarılı ve yetenekli subaylar arasından seçilen kişiler özel bir eğitime alınmakta ve dünyanın en zorlu şartlarında dahi başarıyla operasyon gerçekleştirebilmek adına eğitim almaktadırlar.  Günümüze kadar gerçekleştirdikleri pek çok operasyon sayesinde halk arasında efsaneleşmişlerdir ve çok büyük bir saygıyla anılmaktadırlar. Ordu içerisindeki normal bir askerin yapabileceği işler onlara yüklenmemektedir. Adı itibariyle Özel Kuvvetler, özel görevlerde kullanılmak üzere eğitim almaktadırlar. Genel olarak öncü ya da kilit açıcı rolleri üstlenmektedirler. Bu sayede pek çok operasyonun süresini kısaltmakta ya da kolaylaştırmaktadırlar. Kendi içlerinde ordunun diğer bölümlerinde olduğu gibi bir hiyerarşi bulunmaktadır; Subay, uzman erbaş ve astsubaylardan oluşan bu birlik içeride ve dışarıda her türlü tehdidin bertaraf edilmesine öncülük etmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments