in ,

Prefabrik Ev Yaptırmanın Maliyeti Nedir? – Prefabrik Ev Fiyatları

Günümüzde modern insanın en büyük sorunlarından birisi toprağa, tabiata, hayvanlara uzak kalmak. Emeklilik hayalleri, uzayan çalışma süreleri, kötüleşen şartlar derken bir yazlığa ya da köy evine taşınmak artık bir çok insanın hayallerini süslüyor. Bir çoğumuz yeşil bir bahçenin ve küçük bir evin hayalini kuruyor. Toprak ile geçirilecek zamanları hayal ediyor, modern şehirlerin baskısından kurtulmaya çalışıyor. Öyle ki artık bu hayali gerçekleştirmek isteyen insanların en az maliyetli durağı prefabrik evler oluyor. Yapılma süreci ve maliyet sürecini azaltan bu hazır evler insanların hep ceplerini hem kafalarını rahatlatıyor. Bizde sizler için “prefabrik ev yaptırmanın maliyeti nedir?” yazımızı oluşturduk. Bu yazı ile prefabrik ev fiyatları ve maliyetleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

İçerik Tablosu

Herkesin prefabrik ev konusunda en merak ettiği soruların başında gelen maliyetler şu şekilde hesaplanmaktadır:

Öncelikle istediğiniz veya içinize ısınan bir yerden tabi ki arsa almanız gereklidir. Normal olarak prefabrik ev bir arsanın üzerine yapılması gereklidir. Arsa fiyatları ise ülkemizin dört bir yanında değişiklik gösterdiğinden maliyetin içerisine arsa fiyatlarını katmadık.

Zemin Betonu Masrafları

Ortalama 50 cm – 100 cm arasında olacak zemin betonu için 15 bin – 20 bin TL arasında kalitesine göre fiyat ödeyebilirsiniz. Zemin betonunun maliyeti metre kare üzerinden hesaplanmaktadır. Daha kaliteli betonlar evinizin gelecek sağlığı açısından daha olumlu sonuçlar getirecektir.

Nakliye Masrafları

Prefabrik ev modüllerinin fabrikadan veya sağlayıcısından arsanız üzerine taşınması gereklidir. Bu yolculuk size 2 bin – 3 bin TL gibi masraflar çıkartacaktır. Yine de prefabrik ev firmanız ile anlaşabilir belki de nakliye maliyetini sıfıra indirebilirsiniz.

Ruhsat Masrafları

Bir arsa üzerinde bir ev inşaatına başlayacaksanız ve bu yapılanmaya su ve elektrik bağlatmak gereklidir. Bunun için oturum ruhsatı almak zorundasınız. Ruhsat ise ortalama 5 bin TL fiyatındadır. Eğer bu ruhsatı almazsanız ve şikayet edilirseniz gerekli cezaları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Seramik ve Parke Masrafları

Ortalama bir kalitedeki seramik 2 bin – 3 bin TL arasındayken, ortalama bir parke 3 bin TL civarındadır. Ne yazık ki prefabrik evler seramik ve parke içermez. Yine de firmanızla anlaşıp bu maliyeti aşağı çekebilirsiniz.

İç Dekorasyon

Evinizin içerisinde farklı kullanışlı yapılar gerekmektedir. En basitinden bir mutfak dolabı yaptırmak gerekli olacaktır. Mutfak dolabını ise ortalama 2500 TL gibi ücretlere yaptırabilirsiniz. Bunun yanı sıra banyonuz için duşa kabin gereklidir. Duşa kabini ortalama 700 TL gibi fiyatlara bulabilirsiniz. Küçük bir girdi olarak ise klozet karşımıza çıkmaktadır. Eğer iç dekarasyonu genelleyecek olursak 3500 – 4000 TL gibi fiyatlara tamamlayabilirsiniz.

Genel Maliyet Nedir?

Prefabrik evleri de hazır almak zorunda olduğunuz için bunun içinde ortalama bir fiyat belirleyemeyiz fakat tek katlı 50 metre kare bir prefabrik evi de ortalama 60 bin TL gibi fiyatlara bulabilirsiniz. Hepsini topladığımızda ise ortalama 90 bin – 100 bin TL gibi masraflar meydana gelmektedir. Unutmayalım ki arsa fiyatların bu maliyetin içine dahil değildir. Ev yapımı montajını soracak olursanız, bir çok firma bu işlemi ev fiyatlarına dahil olmak üzere belirlemektedir. Bahçe ve peyzaj düzenlemelerini de genel maliyetin içine katmadık. Her şeye rağmen bahçe düzenlemenizi kendiniz yapabilir ve tatlı mı tatlı evinizde güzel bir hayat geçirebilirsiniz.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments