in

SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama – Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır? 2020

Modern hayatta hayatımızı idame ettirebilmek için çalışmaya ihtiyaç duyarız. Hayatımızın büyük bir bölümünü bir işte çalışarak geçiririz. Buna bağlı olarak çalışmamızın ve ödenen primlerimizin bir sonucu olarak emekli maaşına sahip oluruz. Çalışma hayatından sonraki hayatımızda geçinebilmek amacıyla hak olarak görünen emekli maaşı toplum içerisindeki bireylerden bireylere de değişiklik göstermektedir. Çalışma hayatımızdaki primlerin ve aldığımız maaşlara göre oranı belirlenen emekli maaşı bir çok meslek dalı emeklisinde değişiklik gösterir. Eğer sizde “emekli maaşı nasıl hesaplanır?” diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda bulunmakta.

İçerik Tablosu

Emeklilik ülkemizde yıllarca sorun olmaya devam etmiştir. Her hükümet değişikliğinde oluşan ihtiyaçlar, istekler ve yaptırımlar emeklilik yaşlarını etkilemiş, modern dünya ve gelişen yaşam koşulları ile birlikte yaşam süreleri uzamış, emekli olma yaşı ise sorun olmaya başlamıştır. Bu sorun ise yasalarca belirlenmesine rağmen halen sorunlar meydana çıkmaktadır.

Emekli Olduğunuzda Ne Kadar Maaş Alacaksınız

Her yıl da on binlerce insan emekli olmaktadır. Sürece bağlı olarak ne kadar maaş alacaklarını merak eden bireyler de bu soruyu kendilerine sormaktadırlar. 2020 yılında yine de emeklilik maaşı konusunda bazı kafa karışıklıkları bulunmaktadır. 2020 yılı için ise emeklilik maaşlarını gelen bir miktar zam ile aşağıda verilmiştir.

  • Memur (EMEKLİ) 2660,2
  • BAĞ-KUR (TARIM) 1330,7 TL
  • BAĞ-KUR (ESNAF) 1889,8 TL
  • SSK (2000 SONRASI) 1258,0 TL
  • SSK (2000 ÖNCESİ) 2111,3 TL

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık kapı kapı devlet kurumlarında dolaşmanıza gerek yoktur. Bir iki tık ile maaşlarınızı öğrenebileceğiniz siteler mevcuttur. Böylelikle emekli maaşınız kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Bu linkteki bağlantıya tıklayarak hesaplama işleminizi yapacağınız sayfaya gidebilirsiniz. Ulaşmış olduğunuz sayfada TC. kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıt olduğunuz ile ve doğum tarihinizi girmelisiniz. Bir süre sonra emekli aylık maaşınızı öğrenmiş olacaksınız.

Emekli Maaşı Hesaplarken Dikkat Edeceğiniz Hususlar

Emekli olan vatandaşlarımız emekli gruplarındaki maaşlarını merak etmektedirler. Ne kadar miktar maaş alacaklarını ve hangi emekli grubuna ait olduklarını merak etmektedirler. Bu maaş miktarını merak ediyorsanız öncelikle bazı grup emeklilikleri için şartları tamamlamanız gereklidir. Örneğin 4A grubunda emekli olacak bir aday veya emekli iseniz emekli maaşınızı e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Emekli maaş grubuna dahil olanlarda aynı platform üzerinden rahatlıkla emeklilik maaşlarını öğrenebilmektedirler. E-devlet üzerinde bu işlemleri gerçekleştirmeniz için ise bir şifre gereklidir. E-devlet şifrelerini ise konumuza yakın PTT’lerden temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments