in

HarikaHarika

Sivrisinek Isırıkları Nasıl Geçer? – Sivrisineklerden Korunma Yöntemleri

Yaz mevsimi yavaş yavaş kendini göstermeye başlamışken, havalar ısınmaya devam ederken her sene olduğu gibi bu senede bizleri yalnız bırakmayacak olan sivrisinekler de ortaya çıkamaya başladı. Sinir edici sesleri ile yaz akşamlarında lambalarınızın etrafında döndüklerine her zaman şahit olmuşuzdur. Aslında sadece bu alışkanlıkları olsa iyi hayvanlar ama ışık sönünce tüm sivrisineklerin bir vampire dönüşmesi gerçekten insanları bazen kızdırıyor. Kızaran ve kaşınan sinek ısırıkları ise yaz sıcağı ile katlanıp büyüyor. Siz de sivrisineklerden şikayetçiyseniz. Sivrisineklerden korunma yöntemleri adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

İçerik Tablosu

Sivrisineklerden korunmanın ve onları uzak tutmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Bazı doğal kürler ve evde yapabileceğiniz spreyler sizi onlara karşı koruyabilir.

Bitkilerin Gücü İle Sivrisineklerden Korunun

1 adet kapaklı cam kavanozun içerisine 1 su bardağı elma sirkesi, ada çayı, biberiye, lavanta, kekik ve naneyi karıştırınız. Bu işlemi hızlı bir şekilde yapmalısınız çünkü farklı aromalar ilk karıştırıldığında çok kötü kokabilir. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra ise ortalama 10 gün boyunca karışımı kavanozla birlikte buzdolabında saklayınız. 10 gün sonra kavanozun içerisindeki sıvıyı süzün ve otları atın. Bu sıvıyı ister cildinize ister sivrisineklerin gelmesini istemediğiniz mekanlara sürebilirsiniz.

Fesleğen Ve Limon: Sivrisineklere Karşı Etkili Çözüm

2 çay kaşığı miktarında fesleğen, 1 çay kaşığı miktarında limonu bir kapta iyice karışana kadar karıştırın. Karışıma daha sonra ise 1 su bardağı su ekleyiniz. Bu üç malzemeyi de iyice yeniden karıştırıp vücudunuza sürebilirsiniz. Eğer hassas bir tene ve vücuda sahipseniz lütfen bu kürleri vücudunuza sürmeyiniz.

Karanfil ve Limonun Karışımı Sivrisineklerinin Sonunu Getirecek

Bir adet limonu bir kaba sıkın ve içerisine bir tutam karanfil atın. Bu karışımı sivrisineklerin gelmemesini istediğiniz mekanlara koyabilirsiniz. Sivrisinekler kokulara karşı çok hassastırlar. Bu karşımın olduğu mekanlara gelmeyeceklerdir.

Farklı Doğal Çözümler Arayanlar İçin

Evinizdeki pencere kenarlarına fesleğen yahut lavanta saksıları yerleştirebilirsiniz. Bu bitkiler hem güzel kokar, hem de görüntüleri oldukça güzeldir. Bir taşla iki kuş vurun.

Sivrisinek Isırıklarını ve Kaşıntılarını Geçirmek İçin Başvurabileceğiniz Bazı Yöntemler

Limon

Doğal olarak içerisinde uyuşturucu enzimler taşıyan limon sivrisinek ısırıklarını geçirmede yardımcı olacaktır. Limondan bir dilim kesin ve ısırıklarınızın üzerine sürün. İlk temasta canınız biraz yanabilir.

Sirke

Sirkelerin içeriklerinde asitler bulunmaktadır. Sirkede ki bulunan asitler ile ısıraklarınız etkileşime geçerek kaşıntılarınız son bulabilir.

Diş Macunu

En etkili yöntemlerden biri olan diş macunu ile sinek ısırığı kaşıntısını bir nebze olsa da rahatlatabilirsiniz. Çok miktarda olmayacak şekilde diş macununuzu ısırıkların üzerine sürebilirsiniz.

Karbonat

1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek, karbonatın suyun içinde çözülmesini bekleyin. Daha sonra ise ısırıklarınıza sürebilirsiniz.

Fişe Takılan Sinek Kovucu Tabletlerden Uzak Durmakta Fayda Var

Fişe takılı olarak çalışan ve içerisine tablet koyulan sivrisinek kovucular insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Dahası yetişkinlerde dalgınlık, havale gibi sorunlara neden olurken, çocuklarda da sinir sistemini olumsuz bir şekilde etkilemektedirler.

Sivrisinek kovucu spreyler tabletlere karşı daha az zara içerse de içerisindeki katkı maddeleri aynı sonuçlara neden olabilir. Spreylerinizi sıkmadan önce pencerelerin açık olduğundan emin olun, eğer pencerelerin kapalı olduğu bir durumda spreyi sıkarsanız ortama ivedilikle hemen havalandırınız.

 

 

 

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments