in

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subay olmak isteyenlerin ilk aklına gelen sorulardan biri de subay maaşları ne kadardır sorusudur. Subaylar, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak görev yapmakta olan silahlı personellerdir. Türk silahlı Kuvvetleri bünyesindeki Subaylar pek çok personelin idare edilmesinde ve yönetilmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Subay en basit anlamıyla rütbeli asker demektir ve ordudaki önemi oldukça büyüktür. Subaylar ordunun bir noktada denetim mekanizmasıdır. Orduyu yöneten, disiplini sağlayan ve düzene sokan asıl faktörler subaylardır.

TSK içinde keskin bir hiyerarşi bulunmaktadır. “Emir Demiri Keser” sözü de buradan türemiştir. Subayların asıl görevi bu noktada oluşmaktadır. Görevleri; üst kademeden alınan kararların alt kademedeki kontrol mekanizmasını devam ettirmektir. Bu noktada 2000 yıllık ordumuzun devamlılığı açısından subayların ne kadar önemli olduğu çok açık, bu işi yapan kişilerin de bunun bilincinde olup ona göre davranması gerekmektedir.  En çok merak edilen konulardan biri olan maaşlara gelirsek;

Subayların Aylık Maaşları Ne Kadar?

Bu mesleği yapmak isteyen gençlerin aklında her zaman bu soru bulunmaktadır zira bir insan bir işi yapmak istediğinde ne kadar para alacağını merak etmesi son derece doğal bir olaydır.  Subay maaşları orduda çalışan diğer personellere göre rütbesi nedeniyle çok yüksek değildir. Bunun nedeni orduda pek çok subay bulunmasıdır. Türkiye şartlarında ne kadar iyi görünüyor olsa da ordu içerisinde hiyerarşi nedeniyle maaşları diğerlerine oranla düşük kalmaktadır. Subay maaşları bölgeye göre değişmemekle beraber subay maaşlarında asıl etkin faktör “görev tazminatı” adı altında verilen ücrettir. Bu tazminatta daha çok görev yaptığınız yer önemlidir; doğu ve batı için aynı ücret ödenmez.

 

Örnek olarak Hakkâri’de çalışan bir subay ve Muğla’da çalışan bir subay aynı görev tazminatını almaz. Hakkari’de çalışan subay her zaman daha yüksek bir düzeyde görev tazminatı alacaktır. Subay maaşlarını etkileyen bir diğer detay da komando tazminatı olarak nitelendirilmektedir. Bu tazminatı Kara Kuvvetleri bünyesinde görev yapan subaylar almaktadır. Subaylar 2022 yılında  9980 Türk lirası maaş almaktadır. Bu maaş ordu içerisinde az olsa da zamanla rütbe yükselecektir ve  siz de ordu içinde iyi maaşa erişebileceksiniz.

Subay Nasıl olunur yazısına göz atarak nasıl subay olunabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments