in

Subay Nasıl Olunur ? 2022-2023

Subay nasıl olunur? Subay olmak için gerekli şartlar nelerdir? Asker kökenli bir devlet yapımız olmasından ötürü “Subaylık” bütün gençlerin ilgisini çeken bir meslek olarak nitelendirilebilmektedir. Halk arasında askere gösterilen saygı olsun, vatanımızın geleceği olsun pek çok açıdan subaylar diğer mesleklere göre çok daha ön plandadır.  Prestijinin yanı sıra maaşıyla da Türkiye şartlarında gayet iyi bir yer edinen subaylık; bu konuları göz önüne aldığınızda gençler için gayet ideal görünmektedir.

Subay Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Burada izleyebileceğimiz iki farklı yol bulunmakla beraber bunlardan ilki; Lisans Mezunu Subay alımları olmaktadır. Lisans eğitimine devam eden ya da herhangi bir lisans programından mezun olan kişilerin subaylık sınavları için başvuru yapma şansı bulunmaktadır. Bir diğer yöntem ise askeri liselere gidilmesidir. Bunun için gerekli bir takım sınavlar bulunmaktadır; o sınavlara girilerek, yeterli puan alınmalıdır. Harp okullarına girebilmek için 20 yaşın altında olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Üniversite sınavlarına girdikten sonra sonuç belgenizle beraber kara harp okullarına başvuru yaptığınız takdir de subay olabilme şansınız bulunmaktadır. Liseden mezun olan ve subay olmak isteyen gençlerde Türk Silahlı Kuvvetlerince belirlenen boy, kilo ve bazı fiziki yeterlilik kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterleri taşır ve sınavlarda yeterli puanı alırsanız subay olabilme şansınız bulunmaktadır. Bu kişilerin subay olabilmek için 27 yaşına kadar zamanı bulunmaktadır.  Yüksek lisans mezunları ise 32 yaşının altında olduğu sürece subay olabilmektedir.

Subay Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Deniz, hava veya kara kuvvetlerinde görevli bir subay olabilmek için bazı nitelikleri taşıma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir;

  • İlk şart elbette ki T. C. Uyruklu olmaktır.
  • Üniversite mezunu subay adaylarının 27 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.
  • Yüksek lisans mezunu subay adaylarında ise 32 yaşını doldurmamış olma şartı aranmaktadır.
  • Subay olabilmek için; Yüksekokullar askeri öğrenci komutanlıkları, askeri lise, yüksekokul, fakülte ya da yüksek lisans eğitimi almış olma şartı aranmaktadır.
  • Gerekli fiziki şartların yeterliliğinin sağlanması gerekmektedir.
  • Sınavlardan gerekli notun alınmış olması gerekmektedir.
  • Güvenlik soruşturmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmamış olması gerekmektedir.
  • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Subay Maaşları Ne Kadar ? sorusunuda merak ediyortsanız linke tıklayabilirsiniz.

Astsubay Nasıl Olunur ?

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments