in

Türk Ordusu Nüfusu

Yapı itibariyle oldukça zorlu bir coğrafyada bulunmamızdan ötürü ülkemizin güvenliği adına ordumuzun gücü büyük bir önem taşımaktadır. Bugün baktığımızda Orta Asya’nın büyük bölümünde pek çok nedenden ötürü savaş görebilmekteyiz. Ülkemizde böyle bir durumun yaşanmamasının temel nedeni deyim yerindeyse “Şanlı Türk Ordusu” olarak görülebilmektedir.  Ordumuz an itibariyle Dünya genelindeki en büyük ve güçlü ordulardan biridir. Durum böyle olduğu için ise hangi ülke olursa olsun bizimle fiziksel bir savaşa girmekten çekinmektedir. Burada gücümüzü aldığımız nokta her ne kadar silahlarımız, uçaklarımız ve diğer savaş aletlerimiz olsa da unutulmaması gereken en büyük noktalardan birisi de pek çok ülkenin nüfusundan büyük bir orduya sahip oluşumuzdur.  Ordumuzdaki aktif personel sayısı an itibariyle pek çok ülkenin genel nüfusundan fazladır.  Gerek Kara, gerek Hava ve gerekse Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarımız ile üç tarafı denizlerle çevrili cennet vatanımızı son derece hassas bir şekilde savunmaktayız.  Sadece ülkemizi değil pek çok müttefikimizi de korumaya ve onlara destek olmaya yetecek kadar büyük bir nüfusumuz bulunmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Asker Sayısı

Türk Silahlı Kuvvetleri Bünyesinde 358’i amiral ve general; 326 bin yükümlü olmak üzere genel olarak bakıldığında toplam 620 bin küsur personel görev yapmaktadır. Genelkurmay Başkanlığı sitesinden düzenli olarak yapılan açıklamalarda bu sayı sürekli olarak değişse de an itibariyle yaklaşık olarak 620 bin küsur personel bulunmaktadır.

Detaylı bir şekilde baktığımız zaman Kuvvet Komutanlıkları bünyesinde 325, Sahil Güvenlik Komutanlığında 1 ve Jandarma Genel Komutanlığında 32 olmak üzere toplamda 358 amiral ve general bulunmaktadır.

Toplamda Subay olarak görev yapan kişi sayısının 36 bin 486 olduğu Türk Silahlı Kuvvetlerinde;21 bin 627 uzman jandarma,97 bin 145 astsubay ve 71 binin üzerinde Uzman Erbaş görev yapmaktadır. Sözleşmeli er ve erbaşların sayısı ise 12 binin üzerindedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ayrıca yaklaşık 8 bin 500 yedek subay, 319 bin er ve erbaş olmak üzere 320 bin küsur zorunlu hizmet personeli bulunmaktadır.  Bunun yanı sıra yaklaşık olarak 50 bin civarı sivil memur görev yapmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments