in

Türk Silahlı Kuvvetleri Yapılanması

Genelkurmay Başkanlığı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yönlendiren ve yöneten Türkiye’deki en üst düzey askeri kurumdur. Savaş sırasında Başkomutanlık görevini Cumhurbaşkanı adına üstlenmektedir. Kuvvetleri komuta etmek, savaşa hazırlık sırasında personelin eğitim-öğretimi, harekat, haber alma, yapılanma ve lojistik hizmet kriterlerini ve stratejik planlamaları Genelkurmay Başkanlığının görevleri dâhilindedir.

İçerik Tablosu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Diğer ordularda olduğu gibi ülkemizde de Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ordunun en büyük bölümünü oluşturmaktadır.  TSK Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 4 ordu, 8 mekanize tümen, 14 kolordu, 23 mekanize piyade tugayı, 11 zırhlı tugay, 15 motorize piyade tugayı, 4 insani yardım tugayı, 8 komando tugayı ve 5 topçu tugayı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri adı altında neredeyse bir kolordu kadar büyük, 60.000 kişilik bir personel bulunmaktadır. Anayasa üzerinde kendine verilen haklar neticesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin iç ve dış güvenliğinin korunması için faaliyet göstermektedir. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığında yaklaşık olarak 650 bin personel bulunmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki en büyük 3.kuvvet olarak nitelendirilmektedir. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmamızdan ötürü olağanüstü durumlarda karadan olduğu kadar da denizlerden bazı tehlikeler gelebilmektedir. Tarihin tozlu sayfalarında görüldüğü üzere düşmanlar gemilerle ülkemize çıkarma yapmaya çalışmaktadır. Bu nedenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı büyük önem arz etmektedir. 27 savaş gemisi, 9 korvet, 14 denizaltı, 108 hücümbot, 102 sahil güvenlik botu, 23 füze saldırı gemisi ve 21 mayın gemisi ile Ege, Akdeniz ve Karadeniz üzerinde saygı duyulan bir askeri kuvvettir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Türk  Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en büyük 2. Askeri güçtür. 1911 yılında ilk temeli atılan ve şu anki haliyle 1949 yılında hizmet vermeye başlayan Türk Hava Kuvvetleri, envanterinde an itibariyle 2000’den fazla uçak, insansız hava aracı ve helikopter bulundurmaktadır. Barış sırasında Türk Hava Sahasını Korurken, savaş sırasında kara ve deniz üzerindeki askeri birliklere destek vermektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments