in

Yedek Subay Eğitimi Nasıldır?

Yedek subaylık eğitimi; eğitimi veren okulun türüne göre 1 ile 2,5 ay arasında sürmektedir. Bu eğitimin ilk aşamasında temel askerlik bilgisi, yanaşık düzen eğitimi, silah eğitimi, selam durma ve yürüyüş gibi temel bilgiler verilmektedir.  Bu eğitimin sonunda askerler yemin törenine hazırlanmaktadır. Yemin töreni akabinde askeri öğrenciler branşlara ayrılmaktadır ve eğitimleri buna göre yapılmaktadır. Ders konuları her branş için özel olarak  hazırlanmıştır ve genel olarak 6 ya da 7 civarında ders almaktadırlar.

Dersleri sabah kahvaltısı sonrasında etüt ile başlamaktadır ve ders başladıktan sonra öğle yemeğine kadar dersler bitmemektedir. Öğle yemeği sonrasında 2 ile 3 saat arası bir eğitim ve onun ardından yine etüt yapılmaktadır.  Yapılan son etüt ile birlikte o eğitim günü tamamlanmaktadır. Bazı günler eğitimleri komutanlar verse de bazen derslere öğretmenler de katılabilmektedir.  Komutanlar öğrencilerine çeşitli ödevler verebilmekte olup bu ödevlerin tamamlanması çok büyük önem taşımaktadır.  Eğitim bittikten sonra tıpkı üniversitelerde olduğu gibi her ders için sınavlara girilerek belirli bir puan alınmaktadır. Burada gerekli puanları aldığınız takdirde yedek subay olarak göreve başlayabilirsiniz. Eğer sınavlardan kalınırsa bütünleme sınavları ile şansınızı tekrar deneyebilmektesiniz.

Yedek Subaylar Usta Birliğine Nereye Gider?

Yedek subaylar için usta birlikleri herhangi bir askeri kışla olabilmektedir. Bu nedenden ötürü şuraya gidilir, buraya gidilmez gibi halk arasındaki söylentiler ütopik olarak görülebilmektedir.  Geçtiğimiz dönemlerde bu konuda bir çekiliş yapılmaktaydı ve gidilecek yer bu doğrultuda belirlenmekteydi.  Ve yüzde 10 dilimine giren öğrencilere istedikleri yere gitme hakkı tanınmaktaydı. Bu da öğrencileri teşvik ederek çok daha başarılı birer asker olmalarını sağlamaktaydı. Şu an teknolojinin gelişmesiyle beraber atamalar tamamen sanal ortamdan ve sunucular üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Yedek Subay Doğuya Gider mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi atamalar artık manuel olarak değil, bilgisayar tabanlı yapılmaktadır.  Burada kontenjan boşluğunu baz alan sunucular; yedek subayları doğuya da batıya da atayabilmektedir.  İstisnalar görülebilse de ülkemizin her yerinde siz değerli askerlerimize ihtiyaç  her zaman bulunmaktadır.  İstisnalar ise iki kardeşin aynı anda terör bölgesine gönderilmemesi olarak açıklanabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments