in

Yerli İnsansız Hava Aracı Anka Nedir?

Günümüz itibariyle savunma sanayinin önemi her ülke için gözle görülür derecede artmıştır. Doğal kaynakların tükenmesi, enerji kaynaklarının azalması gibi pek çok etken olmasının yanı sıra ekonomideki kritik değişiklikler de ülkeler arasında gerginlikler çıkabilmesine neden olmaktadır. Bu nedenden ötürü bütün ülkeler kendilerini koruyabilmelidir. Ülkemizde Milli Savunma Sanayisi adına son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirmektedir ve envanterimizi milli savunma silahlarıyla donatmaktadır. Burada pek çok başarılı iş görüldüğü gibi bu başarılardan birisi de İHA yani İnsansız Hava Aracı olan ANKA olarak görülebilmektedir.

İHA kullanımı son dönemde oldukça yaygın bir hale gelmiştir zira İHA’lar sayesinde zorlu arazilerde önceden keşifler yapılabilmektedir. Ordunun herhangi bir şekilde pusuya düşmesini önlemek de İHA’ların sağladığı büyük avantajlardan birisidir. Ülkemiz bilindiği üzere engebeli bir arazi yapısına sahiptir ve bu durum dağlık arazi kontrolünü zorlaştırmaktadır.  Dağlarımızın engebeli yapısı nedeniyle ordunun her türlü aracı o bölgeye giriş sağlayamamaktadır. Burada terör örgütleri bunu avantaja çevirerek; kendilerini gizlemekte, pusu kurmakta ve bu konuda çeşitli savunma tarzları geliştirmektedir.  Önceden keşif yaparak; ordunun nerede, ne olduğunu bilmesini sağlayan bu son teknoloji silahlar sayesinde işler eskisinin aksine çok daha basit bir hal almıştır. Sadece kendi envanterimiz için değil aynı zamanda ihracat için de büyük önem taşımaktadır. Yeni gelişen bu teknolojiden Pazar payı alabilmek ülke ekonomimiz adına büyük bir artı sağlayacaktır.

Yerli Ve İnsansız Hava Aracı Anka Kim Tarafından Üretilmektedir?

TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından en son teknolojilerle donatılarak geliştirilen insansız hava aracımız TAI ANKA, ANKA ya da TUSAŞ ANKA olarak adlandırılmaktadır. Uzun süre havada kalabilme gücüne sahip olan ve orta irtifada son derece başarılı işler çıkaran ANKA tamamen ordunun ihtiyacı doğrultusunda üretilmiştir. İlk olarak Temmuz 2010 döneminde lansmanı yapılmıştır ve ardından aynı yılın Aralık ayında ilk deneme uçuşunu başarıyla tamamlamıştır.  İlk uçuşu 14 dakika olarak yapılmış olsa da 6.Test uçuşunda 6 saat havada kalabilmiştir. Bu süreçten sonra seri üretime geçilerek envanterdeki yerini almıştır.

Yerli İnsansız Hava Aracı Anka Performans ve Özellikleri

İnsansız Hava Araçları son dönemde Dünya üzerindeki bütün ordularda popüler bir hale gelmiştir. Bu popülaritenin temelinde ordudaki insan ihtiyacını azaltmak, uçuş maliyetlerini azaltmak, keşif maliyetlerini azaltmak, daha uzun süre havada kalabilmek ve olası saldırılarda can kaybının önüne geçebilmiş olmak gibi nedenler yatmaktadır. Türk Havacılık ve Uzay A.Ş tarafından geliştirilen ANKA adındaki İnsansız Hava Aracı da elde ettiği başarılarla pazardaki payını maksimize etmiştir. Temmuz 2010 yılında yapılan lansmandan günümüze kadar pek çok iyileştirmeye tabii tutulan ve performansı arttırılan ANKA, pek çok ülke tarafından sipariş edilmektedir. Buda ihracat hacmimizi arttırmaktadır ve sadece orduya değil aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlamaktadır. Bu nedenden ötürü böylesine bir teknolojiyi geliştirebilmiş olmak hem ülkemizi savunurken bize fayda sağlayacaktır hem de ülkemize döviz girmesinden kaynaklı ticari büyümeye katkı sağlayacaktır. Bugün baktığımızda gelişmiş devletlerin tamamı silah sanayisinden büyük paralar kazandırmakta ve ekonomisini bununla sağlamlaştırmaktadır. Bu konuyu önemle takip eden devletimiz gerekli teşviklerle TUSAŞ, ASELSAN gibi savunma sanayisi üzerine çalışan firmaların daha yüksek verim ve araştırma geliştirme çalışmaları yapabilmesi için ön ayak olmaktadır.  TUSAŞ’ın tasarladığı ANKA’ya dönecek olursak;

Yerli İnsansız Hava Aracı Anka Teknik Özellikler

 • Gövde Uzunluğu: 8 metre
 • Kanat Açıklığı: 17 metre
 • Kanat Açıklık Oranı: 22
 • Kanat Ok Açısı: 0
 • Kanat Alanı: 13,6 metrekare
 • Mürettebat: 0
 • Yararlı Yük Ağırlığı: 200 Kilogram
 • Toplam Kalkış Ağırlığı: 1,5 ton
 • Yakıt Kapasitesi: 250 kilogram
 • Motor: 4 Silindirli Thielert Centurion 2.0, turbolu 155 Hp (114 kW)

Yerli İnsansız Hava Aracı Anka Performans

 • Havada Kalma Süresi: Yaklaşık olarak 24 ile 32 saat aralığında gökyüzünde uçuş süresi bulunmaktadır.
 • Servis İrtifası: 30.000 ft
 • Azami Hız: 217 km/ s
 • Hareket Yarıçapı: 200 kilometre
 • Olağan Seyir Hızı: >75 knot( knot: saatte bir mil deniz yolu kat etmeye verilen uzunluk birimi)
 • Çevre Şartları: 20 kts baş rüzgarı, 15 kts yan rüzgar,  yağmur, nem, sıcaklık ve buzlanma sınırları ise MIL-HBDK-310 ile tanımlanmaktadır.
Bildirim Al
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumların Hepsi

Türk Silahlı Kuvvetleri Yapılanması

SU-35 Nedir ve Özellikleri Nelerdir?