in

Anka Kuşu Gerçek Mi

Anka Kuşu Gerçek Mi

Masallara konu olan ve kültürümüzde Zümrüd-ü Anka olarak giren Anka Kuşu, hakkında gerçek olup olmadığına ilişkin net bir bilginin olmadığı bir kuştur. Bu sebeple Anka kuşu gerçek mi sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Başta Türk ve Arap kültürü olmak üzere pek çok farklı kültürde yer alan bu efsanevi kuş türü, geçmişi eski mitolojilere kadar uzanan bir kuştur.

Çeşitli inanışlar göre bu kuş yeniden dirilişi temsil eder. Aynı zamanda kuşların öncüsü olarak görülen Anka Kuşu, birçok sanat eserine ve hikayeye konu olmuştur. Bu nedenle de birçok kişi Anka kuşu gerçek mi sorusunu sormaktadır.

Yunan mitolojisi içerisinde kartala kıyasla daha büyük ve kalınca tüylü yapısı ile tanımlanan bu kuşun, herkesin yaşamı sırasında görmesinin mümkün olmayacağı bir kuş olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple de Anka Kuşu hikayesi, günümüze kadar gelmiştir. Sanatsal türdeki eserlere konu olan Anka, efsaneye göre yaşamının sonuna geldiğini fark edince kuru dallar kullanarak yuvasını yapmıştır. Yuvasının inşasını tamamladıktan sonra burada yaşamının son bulmasını beklemeye başlamıştır. Yuvası içerisinde yanarak ölen Anka Kuşu, küllerinden yeniden doğmuştur. İşte bu hikaye, efsanevi Anka Kuşu’nun hikayesi olarak yüzyıllardır anlatılmaktadır. Bu kuş hakkında anlatılagelmiş hikayelere göre Anka, en bilge kuştur ve diğer kuşlar, Anka Kuşu’nu takip eder. İran kültüründeki çeşitli masallarda yer alan Anka, bu kültürde de sabırlı olmayı, bilgeliği ve çaba göstermenin önemini temsil eder.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments