in

Atatürk’ün En Sevdiği Meyve Ve Yiyecekler Nelerdir?

Yurdumuzun her yiyeceğini ayrı ayrı seven ve fırsat buldukça tadan Atatürk’ün en sevdiği meyve  ve yiyecekler etrafındaki kişilerin anlattıkları ile biliniyor. Bunlar anı defterlerinden, notlardan öğrenilmiş bilgilerdir. Çünkü Atatürk ile beraber olan insanlar sonradan bu bilgileri kayıt altına almıştır. Ve bu zamana kadar gelmesine de yardımcı olmuşlardır

Seçeneklere bakıldığı zaman o kadar çok olmasa da Atatürk’ün en sevdiği meyve, yemek çeşitleri normal kişilerin tercihlerine göre biraz daha farklıymış. Bu da aslında Atatürk’ün damak zevkinin çoğunluğa oranla daha farklı olduğunun bir kanıtı. Zaten bunu beslenme tarzından anlamak da mümkün. Yemek yemeği eğlence, zevk olarak değil de beslenmek için gerçekleştiren ve bunu belirten atamız aynı zamanda da yemekler üzerine öyle çok da düşmemektedir.

Atatürk’ün Beslenme Şekli Nasıldır?

Yemek yeme konusunda hem beslenme şekline hem de bu detayların önemine dikkat eden Atatürk, genel olarak fazla beslenmeyi israf olarak görmektedir. Özellikle içerisinde yaşadığı dönemin şartlarında, zaten durum oldukça vahimken Atatürk de oldukça az ve doyacak kadar yemek yeme taraftarıdır.

Atatürk’ün en sevdiği meyve ve sebzeler de bu sebeple sürekli olarak tükettiği besinler değildir. Bir şeyler içmekle, özellikle de orta şekerli tür kahvesi içmekle arası çok iyi olan atamızın aynı zamanda yemek masalarında zaman geçirmek de hoşuna gitmiştir. Yemek yediği anlarda masasında misafirleriyle bir şeyler paylaşmak çağdaşlığı simgelediğinden belki de atamızda bu şekilde hareket etmeye özen göstermiştir.

Atatürk Hangi Besinleri Daha Çok Severdi?

Tatlılarla arası öyle çok iyi olmayan Atatürk, tatlı olarak irmik helvasını severdi. Bunun yanı sıra meyveleri de sağlıklı olduklarından ötürü ayrım yapmadan tüketmeye de özen gösterirdi. Yemek olarak genellikle kuru fasulye ve pilavı severdi. Bunun sebebinin ise alışkanlıklarından ötürü olduğunu kendi ağzıyla söylemiştir.

Yemeğe değil de çay kahve içmeye odaklı bir beslenme tarzı daha baskın olan atamızın ayrıca sevdiği yiyecekler arasında da karnıyarık gelmekteydi. Bu da aslında besin konusunda farklı zevkleri olduğunun ve halkımızın severek tükettiği besinlerden oluşan bir beslenme şeklinin olduğunun da kanıtıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments