in

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okumak

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Okumak

Bireyler özellikle çevresinde sevdikleri insanların sosyal medya platformlarında ya da telefonlarında kullandıkları uygulamalarda kimlerle görüştüklerini ve ne konuştuklarına dair büyük bir merak içerisinde olurlar. Günümüzde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları arasında WhatsApp bulunur. WhatsApp üzerinden bireyler birinden çok kişi ile mesajlaşabilir m gruplara yazı yazabilme onları görüntülü olarak arayabilme ve kendilerine dair bir profil oluşturabilme imkânına sahiptirler. Ayrıca bu uygulamanın ücretsiz oluşu da toplum içerisinde yaygın olarak kullanılmasına büyük bir vesile kaynağıdır. Uçtan uca şifrelenmiş bir şekilde dizayn edilen ve diğer uygulamalara göre nispeten daha güvenli olduğu varsayılan WhatsApp günümüzde her yaştan birey tarafından sıkça kullanılmakta ve SMS mesajlarının yerini almaktadır. Bu özellikleri nedeniyle bireyler başkasının WhatsApp mesajlarını okumak noktasında bir eğilim de gösterebilirler.

İçerik Tablosu

Başkasının WhatsApp mesajlarını okumak özel hayatın gizliliğine aykırıdır

Her ne kadar dijital dünyada bireylerin sosyal yaşamları ya da kişisel verileri ile ilgili birtakım ayrıntılar aleni bir şekilde paylaşılıyor olsa da bireylerin WhatsApp mesajlarını okumak bu anlamda özel hayatın gizliliğine aykırıdır. Özellikle genç jenerasyonun ilişkilerini yönetme noktasında çok karşılaştığı ve denediği WhatsApp mesajlarını okuma girişimleri aslında ilişkilere çok zarar vermektedir. Başkasının WhatsApp mesajlarını okumak karşı tarafa olan güvenin yeterli düzeyde olmadığını ifade eder. Yine aynı zamanda kişinin kendine olan güveninin de yeterli düzeyde olmadığını ortaya koyar. Fakat bilindiği gibi ikili ilişkilerde güven en temel unsurlardan biridir. Bu yüzden başkalarının WhatsApp mesajlarını okumak ilişkide güven sarsıcı en önemli adımlardan birini atmış olmaktır.

Başkasının WhatsApp mesajlarını okumak psikolojik sıkıntıları beraberinde getirir

Başkasının WhatsApp mesajlarını okumak veya bunları okumaya ihtiyaç duymak bireyin kendine olan güveninin yeterince oturmadığı anlamına gelir. Beri taraftan ise karşıdaki bireylere olan veya ilişkisine olan güveninin de yeterli düzeyde olmadığını ortaya koyar. Bu nedenle başkasının WhatsApp mesajlarını okumaya gereksinim duyan bireylerin psikolojik anlamda destek almaları çok önemlidir. Bireylerin psikolojik destek almaları onların kendine olan güvenlerinin artmasına ve bu gibi hoş olmayan yollara başvurmasına engel olacaktır. Bireysel sevgi ve özgüven neticesinde kişiler başkalarını kontrol etme içgüdülerinden de aranacak ve daha özgür bir yaşam sürecektir

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments