in

Çav Bella Şarkısının Anlamı

Çav Bella Şarkısının Anlamı

Son yıllarda yayınlanan popüler yapımlar ile yeniden gündeme gelen Çav Bella şarkısı geçmiş dönemlere dayanan bir tarihe sahip. İtalya’ya ait olan Çav Bella şarkısının anlamı ülkemizde de merak edilmektedir. Pek çok sanatçı tarafından seslendirilmiş olan bu eser, çeşitli formatlara uyarlanmıştır.

Esas olarak İtalya’ya ait olan bir hareket şarkısı olan Çav Bella, bestesinin ve sözlerinin kimin tarafından yazdığı bilinmeyen bir eserdir. Çav Bella şarkısının anlamı tarihinin anlaşılmasıyla birlikte daha net olarak algılanabilmektedir. 1919 yılında bestelenmiş olan bir şarkı ile benzerliğinin bulunduğu Çav Bella şarkısının geçmişinin aynı zamanda, on dokuzuncu yüzyılda tarlaya çalışmaya giden bir kişinin, eşine bıraktığı mektupta yer alan Bella Ciao sözlerinden geldiği tahmin edilmektedir.

Zamanla adeta halk şarkısına dönüşen bu eser, İkinci Dünya Savaşı döneminde İtalya’daki faşizm karşısı hareketin sembolü haline gelmiştir. İlk olarak Mussolini ve daha sonra Nazi işgalcilere direnen anti-faşizm taraftarları, şarkıdaki bazı sözleri değiştirerek, direnişlerinin bir marşı haline getirmiştir. Kısa süre içerisinde güç kazanan bu hareket, faşizm karşısındaki tüm tarafları bir araya toplamış ve bu Çav Bella’yı resmi marşı olarak kabul etmiştir.

Son olarak popüler dizi olan La Casa De Papel dizisinde yer alan bu şarkı, tekrar popüler hale gelmiştir. Aynı zamanda birçok dile çevrilen bu şarkı devrimci görüşü temsil eder hale gelmiştir. Ülkemizde ise Mehmet Taneri tarafından çevrilmiş ve şarkı adına “Sen Sen Sen” verilmiştir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments