in

SevdimSevdim ÜzücüÜzücü AnlamadımAnlamadım HarikaHarika ŞaşırtıcıŞaşırtıcı SevmedimSevmedim

Cinsel Düşünceler Guslü Bozar Mı?

Cinsel Düşünceler Guslü Bozar Mı?

Özellikle İslam dinine mensup bireyler için gusül abdestinin ehemmiyeti oldukça büyüktür. Bireylerin cinsel ilişki sırasında herhangi bir boşalma yaşadıkları durumda veya erkek cinsel organının kadın cinsel organına girişi sonrasında gusül abdesti almaları gerekmektedir. Öte yandan kadınların ay halinin bitiminde de gusül abdesti almaları gerekir. İslam dininde özellikle vesvese olarak adlandırılan kötü düşüncelerin zihne gelmesi ile gusül abdestinin bozulup bozulmayacağını oldukça merak edilir. Bu anlamda birçok birey tarafından cinsel düşünceler guslü bozar mı sorusu hem interneti hem de bu noktada dini otoritelere sorulan bir sorudur.

İçerik Tablosu

Cinsel düşünceler aklımıza geldiğinde gusül almalı mıyız?

Bireylerin vücudunda ya da mental sağlıklarında kendi düşünce sistemi ile veya kendi iradeleri ile kontrol edemedikleri birtakım mekanizmalar bulunur. Örneğin bir bireyi cinsel düşünceler düşünmek istemese dahi vesvese mahiyetinde bu düşüncelerle sık sık karşılaşabilir. Kişi bilerek ve isteyerek cinsel düşünceler aklına getirse bile herhangi bir meni akışı gerçekleşmediği sürece gusül abdesti almanın gerek olmadığı dini otoriteler tarafından ifade edilir. Bu anlamda birçok kişi cinsel organdan meniden sıvının gelmediği müddetçe gusül almanın gerekli olmadığını ifade eder. Cinsel düşünceler guslü bozar mı sorusuna genel anlamda bu cevap verilir.

Vesveseden koruyun

İnsanlar bilmeden veya kendi kontrolleri dışında bazen cinsel birtakım düşünceler içerisinde kendilerini bulabilir. Özellikle televizyon yazılı ve görsel basın bireylerin bu anlamda cinsel dürtülerini ön plana çıkaracak bir takım doneler ile doludur. Yine günlük hayatta karşılaşılan birtakım manzaralarda bireylerin akıllarına cinsel dürtülerini getirir. Bu durumda aklına cinsel dürtüler gelen bireyler sık sık cinsel düşünceler guslü bozar mı sorusunu sorar. Din ile ilgili otoriteler herhangi bir meni akıntısının olmadığı müddetçe cinsel düşüncelerin akla gelmesinin gusül abdestini bozmayacağını ifade eder. Bu anlamda meniden daha sıvı olan mezinin gelmesi halinde de gusül abdesti değil normal bir namaz abdesti almanın faydalı olacağı doğru olacağı ifade edilir. Yine de bireylerin haramlardan sakınmak ve Allah’a daha yakın olmak için cinsel düşüncelerden görsellerden yazılardan fotoğraflardan sakınmaları kendileri için oldukça hayırlı olacaktır. Bu sakınma hem toplumsal anlamda hem de bireylerin kişisel gelişimleri anlamında faydalıdır.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments