in

Doğal taşın gerçek olduğunu nasıl anlarız

Doğal taşlar toprağın altında bulunduğu haliyle kalan ve hiçbir işleme tabi tutulmamış olan taşlardır. Bu taşların kendilerine has bir enerjisi olduğu bilinmektedir. Ve bu enerjinin insanoğlunun yaşamını etkileyen birçok soruna şifa kaynağı olduğuna inanılmaktadır.  Doğal taşlar hiçbir işleme tabi tutulmadıkları için sahip oldukları enerjiyi kaybetmemektedir. Onları sahip olduğu bu enerjiden faydalanabilmeniz için sahip olduğunuz taşın gerçekten doğal olduğunu bilmelisiniz. Peki doğal taşın gerçek olduğunu nasıl anlarız?

İnsanoğlunun doğal taşların sahip olduğu bu enerjiye verdiği önem son yıllarda daha da artmıştır. Bunu fayda olarak gören ve bu ilgiyi ticari kazanca dönüştürmek isteyen çıkarcı bazı satıcılar sahte taşları doğal taşmış gibi satışa sunarak insanların inancını sarsmaktadır.

Bu nedenle doğal taşların enerjisi ne inanan kişiler sahip oldukları taşının gerçekten doğal olup olmadığını anlamanız gerekmektedir. Bunun için uzmanlar tarafından sizlere önerilen bazı yöntemler bulunmaktadır. Doğal taşın gerçek olduğunu nasıl anlarız diye araştıranlar için bilinmesi gereken bazı detaylar şöyledir;

  • Doğal taşlar hiçbir işleme tabi tutulmadığı için bunların biçimli ve standart bir şekilleri yoktur. Doğal taşların görünümü kusursuz değildir. Ve aynı türde iki doğal taş şekil, saydamlık, renk ve ışıltı gibi birçok açıdan birbirine benzemektedir. Dolayısıyla incelediğiniz bir taş kusursuz bir görünüme, ilgi çekici bir şekli ve canlı renklere sahip ise bu taş üzerinde oynamalar yapıldığını bilmelisiniz.
  • Doğal taşın gerçek olduğunu nasıl anlarız diyenler için evde deneyeceğiniz yöntemler oldukça kısıtlıdır.  Çünkü bu netlik %100 olarak laboratuvar ortamında incelenip analiz edildikten sonra belirlenmektedir. Ancak yine de düşük olasılıkta da olsa bir fikir sahibi olmanız için alacağınız taşın kimyasal ve fiziksel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için bir ön araştırma yapmalı ve taşın sertlik derecesi, özgül ağırlığı içerisinde bulundurduğu mineraller hakkında bilgi edinmelisiniz.

 

  • Elinizde bulunan bir taşın sertlik derecesi onun doğal taş olup olmadığını gösteren önemli detaylardan birisidir. Sertlik derecesini belirleyen bilmeniz için Mohs sertlik cetvelini kullanabilirsiniz.

 

  • Her bir doğal taşın kristal yapısı birbirinden farklıdır. Bazı taşlar daha küçük dişli kristallerden oluşurken bazı taşlar daha büyük kristallere sahiptir. Ve bazı taşların kristalleşme yapısı çok daha farklıdır. Alacağınız taşın kristal yapısı hakkında bir araştırma yaparak fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments