in

Elektrik Tellerindeki Top Ne İşe Yarar?

Elektrik Tellerindeki Top Ne İşe Yarar?

Elektrik telleri özel bir mekanizma içermektedir. Elektrik teknisyenlerinin yerleştirdiği toplara ikaz küresi adı verilmektedir. Kırmızı ve beyaz renklerde olan bu toplar uyarı amacıyla elektrik telleri üzerinde bulunmaktadır. Elektrik tellerindeki top ne işe yarar biçimindeki soruların da yanıtı olmaktadır. Genel olarak yüksek gerilim hatlarına sahip olan bu tellerin yerinin belirlenmesi anlamında ideal bir çözüm yoludur. Bu ikaz telleri daha çok havaalanlarına yakın bölgelerde görülmektedir. Aynı zamanda da su kaynakları, inşaat alanları ve demiryolu hatlarına yakın konumlarda da görebilmek mümkündür. Böylelikle herhangi bir kaza oluşumunu engellemek adına varlık göstermektedir. Kolaylıkla fark edilmesinden dolayı bölgede elektrik tellerinin olduğu anlaşılmaktadır.

Elektrik tellerinin üzerinde bulunan toplar genel olarak alçaktan uçan uçaklar için önemlidir. Tellerin görünmesi ve rotanın ona göre belirlenmesi açısından bariz bir işlevi bulunmaktadır. Açık havalarda ikaz küreleri oldukça rahat bir biçimde seçilse de kapalı ya da yağmurlu günlerde zorlanarak tespit edilebilir. Bundan dolayı uçak ve helikopter kazalarını engellemek adına renkli halleriyle gerilim tellerinin en uç kısımlarında olduğu belirtilmektedir. Öte yandan yüksek gerilim kulelerinin en üst noktalarında da bu kürelere rastlamak mümkündür. Olumsuz durumların ve kazaların engellenmesi için bu küreler elzem olarak görülmektedir. Elektrik tellerinin varlığını uzun mesafeden dahi göstermek adına konulmaktadır. Bu sayede de herhangi bir kazaya mahal vermenin basit bir önlemi olarak tabir edilmektedir.

Elektrik tellerinin üzerinde bulunan küreler hem ozona hem de ultraviyole ışınlara karşı dayanıklı bir yapıda imal edilmiştir. Üzeri paslanmaz çelik kaplı olduğundan dolayı uzun ömürlüdür. Renk seçimleri de bulunduğu alana göre farklılık göstermektedir. Ancak kırmızı ve beyaz tonları ağırlıktadır.

İkaz küresinin çapı 60 cm olarak belirlenmiştir. Elektrik telleriyle bütünleştiği kısımlar alüminyumdan imal edilmiştir. Kürelerin kaplanması adına da çelik kullanılmıştır. Aynı zamanda da iç kısmında kelepçe yer aldığından yer değiştirmesi olası değildir. Basit bir ayarlama sonucunda elektrik tellerine dahil edilebilir. Böylelikle elektrik tellerinde stabil bir konumda olacaktır. Ömürlük kullanımıyla işlevini yerine getiren bir unsurdur.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments