in

Endüstri Mühendisliği Nedir? – Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisliği alanını çevrenizden yahut bu mesleği icra eden kişilerden duymuşsunuzdur. Bir çok insan ise endüstri mühendisliğinin ne olduğunu ve ne iş yaptığını bilmemektedir. Herkesin kendince bir tanım yaptığı endüstri mühendisliği, akıllarda soru işaretlerinin kalmasına neden olmaktadır. Eğer sizde endüstri mühendisliği ne yapar, endüstri mühendisleri ne iş yapar, gibi soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız. Yazımıza göz atmanızda fayda var.

İçerik Tablosu

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Makine ve malzeme üzerinde en az girdi ile en fazla karlılık oranını sağlayan kişilere endüstri mühendisi denir. Dahası her sistemde verimliliği en üst seviyelere çıkarmak ve makine sistemin sürekliliğini sağlamakta bu kişilerin görevlerindendir. Minimum maliyet ile maksimum kazançta bu meslekte yer almak isteyen adayların ilk odak noktası olmalıdır. Aynı zamanda endüstri mühendisleri makine sistemlerinin verimi geliştirirken diğer diğer bilim dallarından oldukça faydalanırlar ve disiplinler arası bir çalışma yürütürler.

Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Endüstri mühendislerinin yapacakları işi yahut çalışacakları alanları küçük sınırlara indirgemek abes kaçacaktır. Bu daldaki mühendis adaylarının okul sonrası hayata kendilerini çok iyi hazırlamaları ve oldukça bir çok alanda bilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Endüstri mühendislerinin yaptıkları işleri ise şöyle sıralayabiliriz.

Yön Eylem Araştırması

Operasyon anında amaç için uygun çözüm metodu üretmek bir endüstri mühendisinin yapacağı ana işlerdendir. Matematiksel yöntemleri kullanılarak amaca uygun olarak belirlenen metotlar üreticinin karar aşamasında veya üretim aşamasında verimliliğini artırır dahası üretim ile kararların alınmasında yardımcı olur.

İstatistik İle Analiz Çıktıları Oluşturma

İstatistik bilim dalı endüstri mühendislerinin yanında yardımcı olan görünmeyen bir güç gibidir. Mühendis her işleminde ve her karar verme mekanizmasında bir adım atacakken bunu istatistik bilimine dayandırmalıdır. Üretim değerleri, üretim verimliliği, girdi süreleri, çıktı süreleri, karlılık oranı, maliyet oranı tüm kavramlar istatistik alanı ile ilgilidir. Endüstri mühendisleri ne iş yapar dendiğinde en etkili cevaplardan biri olabilir.

Üretim ve Metot Belirleme – Üretim Ve Metot Mühendisliği

Bu iş alanı içerisinde verimlilik değerlerini iyileştirme, işçilik ve mesai hesaplamaları, makine çalışma sürelerine benzer birçok hesaplamayı içerisinde barındırmaktadır. Metot alanında ise ürün maliyeti düşürme, stokta duran malzemelerin maliyetini azaltma, verimsizlik sorunlarını çözme, üretim zamanını planlama, üretim döngüsü sorunları için mühendisler farklı metotlar türetmek zorundadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments