in

Evleneceği Kişiyi Rüyada Görmek için Tuz Yemek

Hıdırellez farklı birçok geleneği ile kutlanan mevsimlik bayramlardan birisidir. Hıdırellez gecesi Hızır’ın uğradığı her yere güzellik ve bereket getirdiğine ve dilenen dilekleri yerine getirdiğine inanılmaktadır. Her yıl 5 Mayıs akşamı başlayan ve 6 Mayıs günü ikindi ezanına kadar devam eden bu gelenekte evleneceği kişiyi rüyada görmek için tuz yiyip yatmak gerektiğine de inanılmaktadır.

Hıdırellez için söylenen en yaygın geleneklerden birisi olan tuz yemek özellikle bekarlar tarafından her yıl denenmektedir. İnanışa göre 5 Mayıs gecesi tuz yiyerek yatan bekarlar evlenecekleri kişiyi rüyalarında görürler. Rüyalarında onlara su veren kişilerle evleneceklerine İnanılır.

Hıdrellez inanışları

Her ne kadar batıl inanç olarak değerlendiriliyor olsa da Hıdırellez Bayramı’nda insanların gönülden inandığı ve bunun için de yürekten dilekler dilediği bir gün yaşanmaktadır. Bu inanışa göre Hızır ve İlyas adında iki arkadaş vardır. Bu arkadaşlar İnsanlara iyilik yapmak için görevlendirilmiş olan kutsal varlıklardır. İnsanları ve doğayı çok seven ve her zaman iyilik yapmaktan ve paylaşmaktan hoşlanan Hızır ve İlyas Hıdırellez Bayramı’nda insanların isteklerini ve dileklerini yerine getirmektedir. Hıdırellez Bayramı’nda Hızır ve İlyas’ın bereket ve şans dansı ve geçtikleri yerlere Uğur ve mutluluk getirdiğine inanılmaktadır.

Hıdırellez inançları arasında en yaygın olarak bilinen Gül Dibine para gömme inanışıdır. İnsanlar bolluk ve berekete ulaşmak için gül dibine para gömerek Hızır ve İlyas’a dileklerini ulaştırmaktadır.

Hıdırellez gecesi yatmadan önce evleneceği kişiyi rüyada görmek için tuz yemek en çok uygulanan inançlardan bir diğeridir. Yatmadan önce tuz yediğinizde evleneceğiniz kişiyi rüyanızda size su verecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments