in

Gece Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Gece Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Gece uyuyamıyorum ne yapmalıyım, diyorsanız bu durumun ilk önce nedenini araştırarak hayatınızı gözden geçirmelisiniz. Yaşamanızda buna sebep olan nedir? Uyuyabilmek sağlıklı yaşam için temel bir gerekliliktir. Uyku yoksunluğu vücudunuzun normal işleyişini etkileyerek kötü durumda olmasına neden olabilir. Uyuyamayan insanlar gergin ve sinirli hissedebilir, hafıza kaybı yaşayabilir veya konsantre olmakta zorluk çekebilir. Uykudan yoksun kalmak da kaygı, depresyon ve ruh hali değişimlerine yol açabilir. Uyku eksikliği kalp hastalığına, hipertansiyona, diyabete ve düzensiz kalp atışına bile neden olabilir. Vücudunuzun ihtiyaçlarını ne kadar ihmal ederseniz, o kadar zarar görür.

Gece uykunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için, uyuyamamanıza neyin neden olduğunu tanımlayabilmeniz gerekir. Örneğin, işten veya okuldan çok stresli olabilirsiniz. Anksiyete uykuya dalmayı zorlaştırabilir ve hatta sizi uyanık tutabilir. Ayrıca uyku hapları veya reçeteli güçlü uyku hapları gibi uyku sorunlarına neden olabilecek herhangi bir ilaç alıp almadığınızı da düşünmek isteyebilirsiniz.

Neden uyuyamadığınızı öğrendikten sonra, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi aldığından emin olmak için harekete geçebilirsiniz. Her gün bol miktarda egzersiz yaptığınızdan emin olmak çok önemlidir. Uykusuzluk, enerjiniz olmadığı için kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Sabah yürüyüş yapmak, geceleri hafif egzersiz yapmak ve her gece iyi bir gece uykusu, her gün yenilenmiş olarak uyanabilmeniz için rüyalar diyarına gitmenize yardımcı olacaktır. Gece uyuyamadığımda ne yapabilirim diye düşünürken uyku kalitenize de dikkat etmelisiniz. Geceleri hızlı yatar mısın? Yoksa uykunuz düzenli mi? Uykunuz düzensizse, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi alıp almadığınızı belirlemeniz gerekir.

Akşamdan kalmışsanız geceleri uyuyamadığımda ne yapabilirim? Akşamları çok fazla kafein içerseniz veya yatmadan hemen önce çok miktarda yemek yerseniz, kendinizi çok erken uyanırken bulabilirsiniz. Bu, sabahları uykulu hissetmenize ve uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Ayrıca çok yorgun olduğunuz için sizi sinirlendirebilir. Gece uyuyamadığımda neler yapabileceğimi bilmek, alışkanlıklarınızı takip etmeyi kolaylaştırıyor. Yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak sizi iyi uyumaktan alıkoyan ne varsa kolayca halledebilirsiniz. Birkaç şey denemek ve uyuyamadığınızı görmek daha iyidir. Bazen yaşam tarzındaki bir değişiklik harikalar yaratabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments