in

Hayat müşterek ne demek

Yaşam şartlarımız her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ve bu şartlar altında müşterek kelimesi daha sık kullanılmaya başlıyor. Müşterek kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüklerine göre ortak anlamına geliyor. Aslında hayat müşterektir ikilemesi herkesin diline pelesenk olmuş olsa da, birçok insan bu söylemi belki de bilinçsiz bir şekilde kullanıyor. Hayat müşterektir sözünün ne anlama geldiğini, ne ifade ettiğini, aslında ne kadar geniş bir kapsamı ifade ettiği pek fazla bilinmese de oldukça sık telaffuz ediliyor. Peki, gerçekten hayat müşterek ne demek? Hayat gerçekten müşterek mi? Bunu en iyi şekilde sağlamak için neler yapmak gerekiyor? Gelin birlikte bakalım.

Hayat müşterek ne demek diye merak edenler için aslında en genel anlamı ile evlilik sürecinde kullanılan bir ikilem olarak biliniyor. Evlilik ile birlikte aynı zamanda insanlar bir nevi ortaklık içerisine girmiş oluyor. Ve hayata karşı var olan tüm sorumlulukların eşit olarak dağılması ve paylaşılması gerekiyor. İşte hayata bu şekilde bakan insanlar için hayat müşterek oluyor.

Müşterek bir hayatta kadın ve erkeğin rolleri

Kadın ve erkek için yaşama dair bazı roller çiziliyor. Çoğunlukla geleneksel ir aile yapısına sahip olan ülkemizde kadının rolü ve erkeğin rolü her ne kadar çok net çizgilerle çizilmiş olsa da, gelişen dünya koşulları ile birlikte müşterek bir yaşam ortaya çıkıyor.

Hayat müşterek ne demek ve gerçekten hayat müşterek mi diyenler için hayatın içinden çok basit birkaç örnek verebiliriz. Geleneksel aile yaşantılarımızda kadınların belirli görevleri bulunuyor. Kadın genellikle evde olan, evin tüm sorumluluğunu üstüne alan taraf oluyor. Çamaşırdan bulaşığa, yemekten evin düzenine ve varsa çocukların bakımına kadar tüm işler kadından soruluyor. Erkek ise daha çok para kazanması gereken ve eve ekmek getiren taraf oluyor. Bu durumda bile evli çiler arasında aslında bir paylaşım yapılmış oluyor. Ancak bu durum hayat müşterektir sözüne uygun bir yaşam tarzı olmuyor.

Hayat müşterek ne demek diyorsanız kadın erkek ayırımı olmadan, bir yaşamın her tür sorumluluğunu eşit olarak paylaşmak kastediliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments