in

İkonik ne demek? Ne Manaya Geliyor?

İkonik ne demek?

 İkon kelime anlamı itibariyle bir kişiyi, bir duyguyu ya da bir akım, dönem düşünüldüğünde akla gelen ilk şey olarak tabir edilebilir. İkon olmuş olan bu kişi ya da şey anlatıldığı dönemi yansıtmaktadır.

Kişi olarak ikonik nedir?

Örneğin; Sabiha Gökçen. Sivil havacılık alanında kadınlar arasında akla gelen ilk isim Sabiha Gökçendir. Adı İstanbul’da bulunan havaalanına dahi verilmiştir. Moda dünyasına bakıldığında Coco Chanel ikonik isimlerden biridir. Şapkaları tasarlamasıyla ön plana çıkan moda tasarımcısı kadın, Fransa’da başlayarak tüm dünyaya yayılan bir marka yarattı.

İkonik bir dönem nedir?

Davut heykeli tarihin ikonik sayılan en önemleri eserlerinden biridir. Rönesans dönemi denince akla gelen ilk heykel Davut heykelidir. Michelangelo Buonarroti tarafından yapılan heykel Floransa’da hala sergilenmektedir. Leonardo Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa resmi. Yine ikonik bir resim haline gelen Mona Lisa, Rönesans döneminin en ikonik resimlerinden biridir. Paris de bulunan Louvre Müzesinde hala sergilenmektedir.

 

Geleneksel olarak dönemi ve yapılan herhangi bir işi en iyi şekilde tanımlayan kişi ya da şeylere ikonik adı verilmektedir. Bir türün temsilcisi haline gelmiş olan bu ikonlar birçok alanda tanımlanabilir. Müzik, resim, heykel, moda ve mimari gibi alanlarda, Gotik, Rönesans, Bizans ya da Osmanlı gibi dönemler içinde, önemli siyaset adamları arasında ya da bir araba markasının ikonlaşmış tasarımı olarak adlandırılabilirler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments