in

ilk fotoğraf ne zaman çekildi kim çekti

Gelişen teknoloji bizleri öyle bir yere getirdi ki artık elimizde en yüksek piksellere sahip kameralı cep telefonları ile yaşıyoruz. Bu cihazlar öyle kaliteli ve sorunsuz çekimler yapıyor ki, artık birçok profesyonel fotoğrafçı bile çekimlerde cep telefonlarını kullanıyor. Fotoğraf çekmek bu kadar hayatımıza girmişken onun tarihini merak edenleriniz de oluyordur. Mesela ilk fotoğraf ne zaman çekildi, nasıl bir pozdu ve kimler tarafından çekildi diye merak edenler için kısa bir araştırma yaptık.

ilk fotoğraf ne zaman çekildi diye soranlar fotoğrafçılığın kurucusu Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce ile tanışıyor. Fransız mucidin 1826 yılında evinin camında çekmiş olduğu manzara fotoğrafı ilk fotoğraf olarak biliniyor. Oldukça bulanık olan bu görüntünün elde edilebilmesi için 8 saat çekim yaptığı bilinmektedir.

ilk fotoğraf ne zaman çekildi ve nasıl çekildi

ilk fotoğraf ne zaman çekildi sorusuna verilen yanıt her kaynakta 1826 yılı olarak bilinmektedir. 1826 yılında Fransız mucit tarafından kendi evinin camından bir manzara fotoğrafı çekilmiştir. Bu manzara fotoğrafının nasıl çekildiği konusunda ise oldukça ilgi çekici şeyler anlatılmaktadır.

İlk fotoğrafın çekilme hikayesi şöyle anlatılmaktadır; Joseph Nicephore Niepce evinin penceresinden, kurşun ve kalay karışımı bir metal üstüne lavanta yağında eritilmiş yuda bitümü (Yahuda bitümü) sürüp camera obscura’ya yerleştirerek avluya yönelmiştir. Tam 8 saat süren pozlandırma sonucunda metal levhayı terebentinle yıkadığında güneş ışığının etkilemediği yerlerde bitüm erimiş ve altından siyah metal çıkmıştır. İşte bu tarihin ilk fotoğrafı olarak bilinmektedir.

Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce bu tür çalışmaların ardından 1829 yılında kendisine bir ortak bulmuştur. Ve onunla birlikte daha önce kendi geliştirmiş olduğu camera obscura adı verilen cihazı daha da geliştirmiştir.

Tarihte özçekim ile ilk fotoğraf ne zaman çekildi

ilk fotoğraf ne zaman çekildi diye merak edenler kısa bir bilgi daha verelim. Son yıllarda oldukça gündemde olan özçekim yani selfie çalışmalarının da bir ilki elbette var. İlk özçekim 1839 yılında Robert Cornelius adlı kişi tarafından yapılmıştır. Bir fotoğraf makinesi ile kendi resmini çeken bu kişi aslında tarihteki ilk selfie çalışmasını yapmıştır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments