in

İsim Dövmeleri Nereye Yapılır?

İsim Dövmeleri Nereye Yapılır?

Dövme genel anlamda insan teni üzerine işlenen desen, yazıların tamamına verilen isimdir. Ülkemizde ve dünyada oldukça popüler olan dövme, birçok farklı yöntem ve sınırsız desenler ile yapılmaktadır. İnsanlık tarihinde ise dövme en eski iletişim şekli olarak görünür. İlk insanlık zamanlarından itibaren dövme vücut damgalama olarak kullanılır şekilde idi.  Dövme hem desenlerden hem de harflerden hatta cümlelerden oluşabilir.

İsim dövmesi ise genel anlamda insanların el bilekleri, kolun dış kısımlarında yaptırdıkları dövmelerdir. Birçok kişi ayak bileği kenarına el bileğinin iç kısmına ya da üst kısmına isim ya da harf dövmesi yaptırır. Bu dövmeler ise sürekli görünen güneş ışığı alan yerde ise zamanla yıpranabilir. İlk yapılan günkü canlılığı kalmayabilir. Bu nedenle dövme yerinin doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Her desenin her vücudun her alanına yakışmaması gibi yazı ya da isim yazıları da bu şekilde her alana uygulanmaz.

Dövme Tarihi

Dövme eski yıllarda ilk olarak iletişim şekli olarak bilinmektedir. Dünyanın en eski dövmesi olarak bilinen dövme ise buz adam şeklinde anılan Otzi’nin dövmesidir. Otzi toplamda 60dan fazlaya dövmeye sahiptir. Bu dövmelerin bir kısmını Otzi kendisi yapsa da bir kısmını başları yapmıştır. Başkasının yaptığı kesin olması nedeni ile de dövmeciliğin Otzi zamanında ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

İnsanlar Neden Dövme Yaptırır?

Dövme eskiden iletişim ay da bir grup simgesi iken bugün tam anlamı ile birçok insanda bulunan şekil desen konumunda kullanılmaktadır. Binlerce yıldır yaptırılan dövmelerde mesaj içeriği göze çarpmaktadır. Bununla beraber dövme yaptıran insanlar;

-Eski çağlardaki birisi için dövme belirli bir topluluğa ait olmak için,

-Günümüzde ise belirli bir grup dışında sevilen desen için,

-Kişinin burcu, sen sevdiği hayvan, tututuğu takım için,

-Sevgili, eş ya da çocuk ismi için yaptırılır.

Dövme aynı zamanda tenin delinerek işlenmesi sonucu yapılır. Bu nedenle de acı veren bir uygulamadır. Her ne kadar uygulama esnasında uyuşturucu krem ya da iğne kullanılsa da bazı insanlar acısına dayanamayarak uygulamadan vazgeçer.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments