in ,

KAN VERMEK KİLO ALDIRIR MI?

KAN VERMEK KİLO ALDIRIR MI?

Bazen bazı hastalıklarımız, teşhislerimiz veya acil durumlar için kan vermek zorunda kalabiliriz. Kan vücudumuzun suyudur bir nevi, bu nedenle kansızlık hafife alınmayacak bir rahatsızlıktır. Bu nedenle vücudumuzdan kan çıktığında, yani kan verdiğimizde baş dönmesi, bayılma, titreme, üşüme gibi ani tepkimelerle karşılaşabiliriz. Peki kan vermek sanıldığı gibi kilo aldırır mı?

İçerik Tablosu

KAN VERİNCE KİLO ALINIR MI?

Kan verdiğimiz zaman, kan hücreleri eksilen kanın yerini doldurabilmek için çalışıp tekrar kan üretmeye başlarlar. Bu nedenle, kan verdikten sonra bir süre genelde iştah açık olur. Vücutta enerji açığı olduğundan iştah da artacaktır. Özellikle keçi boynuzu pekmezi, kırmızı et gibi besinler tüketmek istenilebilir. Fakat kan vermek sanıldığının aksine herkeste kilo alımı yapmaz. Bünyeden bünyeye değişebilecek bir durumdur ve genelde çoğu insanın iştahını açsa da, kan vermenin iştah açmadığı durumlar da olabilmektedir. Hatta, yapılan araştırmalara göre kan verdirmenin bazı insanlarda kilo kaybına neden olduğu bile görülmektedir.

Mecbur kalmadıkça kan vermesek de, kan vermek aslında vücudun dengesini düzenleyebilen bir olaydır. Kan verdiğimiz zaman, tüketilen besinler metabolizma hızlanacağından daha büyük bir hızla yakılacaktır. Aynı zamanda, kollestrole sebep olabilen yağ miktarında ciddi bir azalma görülmesi mümkündür. Son olarak kan vermek, vücudu toksinlerinden arındıran ve kanın temizlenmesini sağlayan, aslında sağlıklı bir olaydır.

KİMLER KAN VEREBİLİR?

18-65 yaş arası sağlıklı her birey senede dört defa kan verebilir. Ancak tabii ki bazı istisnalar mevcuttur. Alkol veya uyuşturucu kullanan kişiler, 50 kilonun altında olan bireyler, kan pıhtılaşması rahatsızlığına sahip olanlar, sara hastaları, düzenli kullandığı bir ilacı olanlar, kalp krizi geçirenler ve hemoglabin değerleri düşük olan bireyler kan verme esnasına ani tepkimelerle karşılaşabilir bu nedenle bu kişilere gerekmedikçe kan vermesi önerilmez.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments