in

Kola Kilo Aldırır Mı ?

KOLA KİLO ALDIRIR MI?

Yediden yetmişe hem çok sevilen hem de dönem dönem insanları tereddüte düşüren kola acaba kilo aldırıyor mu? İçerken herkesin en az bir kez vicdan azabı duyduğu kola, kilo aldırır mı yoksa verdirir mi? Çok sık kola tüketmek, birçok sağlık sorunu gibi kilo almayı da etkiler. Obeziteye yol açabilecek içeceklerden olan kola, uzun vadeli tüketmelerde kilo almayı sağlayabilir. Bir adet kutu kolada neredeyse 112 kalori vardır, bunun yanında şeker de cabası. Hal böyle olunca kolanın kilo aldırmaması işten bile olmuyor. Light kolanın kalorisi daha düşük olsa da, içerdiği şeker daha fazla olduğundan o da aynı şekilde kilo aldıracaktır, yani aslında bu bir satış tekniği.

İçerik Tablosu

NASIL KOLANIN KİLO ALDIRMAMASINI SAĞLAYABİLİRİZ?

Eğer siz de her öğünde mutlaka kola içmek isteyen adeta kolaya bağımlı olmuş kişilerdenseniz ama kilo almak da istemiyorsanız ancak aktif bir hayat sayesinde kilo almaktan kaçabilirsiniz. Kola içmeye devam edip aldığınız kaloriyi yakacak fiziksel aktivitelerde bulunursanız, kalorileri yakmış olursunuz. Ama yine de, kola asitli bir içecek olduğundan dolayı uzun vadede midenizde gastrit, reflü gibi hastalıkların görülmesine yol açabilir. Yani diyet yapan herkesin kolayı bu programdan uzak tutmasının tek nedeni aslında kilo aldırması değil, sağlıksız olmasıdır.

KOLANIN NEDEN OLABİLECEĞİ RAHATSIZLIKLAR

Yukarıda belirtildiği gibi asitli bir içecek olduğundan, uzun vadede sık sık kola tüketmek uzmanlar tarafından önerilmez. Hem kalori ve şeker bakımından yüksek hem de asitli bu içeceğin neden olabileceği hastalıklar aşağıdaki gibidir.

  • Şeker hastalığı
  • Gastrit
  • Kilo alma (obezite)
  • Diş çürümesi
  • Sindirim sistemi hastalıkları
  • Böbrek taşı
  • Reflü
  • Hipertansiyon

Görüldüğü üzere, uzun vadede kola vücudumuza belirtilen hastalıkları taşıyabilecek maddeler içermektedir. Bu nedenle kullanımına dikkat edilmesi kesinlikle gereken bir içecektir. Eğer bir diyet programı uyguluyorsanız veya sağlıklı beslenerek vücudunuzu zinde tutmaya çalışıyorsanız kola uzak durmanız gereken bir içecek olabilir. Her şeyin olduğu gibi kolanın da fazlası zarardır fakat ölçülü bir şekilde kullanıldığında çok büyük rahatsızlıklara neden olduğu görülmemiştir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments