in

Köpek deri hastalığı türleri

Köpeklerin veterinerlere götürülme nedenleri arasında en sık bilinen neden olan köpek deri hastalığı türleri yer alıyor. Daha çok alerji olarak baş gösteren köpek deri hastalığı eğer tedavi edilmezse oldukça büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Eğer köpeğiniz bir deri hastalığı ile mücadele ediyorsa ve en kısa sürede tedavi edilmezse bu onun için çok büyük bir huzursuzluk oluyor. Sürekli bir kaşıntı içerisinde olan köpeğiniz deri hastalığının etkisi ile suratını ovuşturabiliyor ve sürekli olarak patilerini yalayabiliyor. Vücudunun vermiş olduğu bu reaksiyonlar onun enerjisinin bitmesine ve mutsuz olmasına neden oluyor.

İçerik Tablosu

Köpek deri hastalığı farklı birçok türde olabiliyor. Ancak tür ne olursa olsun, bu tür hatalıklar her zaman veteriner kontörlünde tedavi edilebiliyor. Sizin de köpeğinizde anlamsız ve sürekli bir kaşıntı ve huzursuzluk durumu varsa, onun bir deri hasatlığı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için köpek deri hastalığı türleri ve belirtileri konusunda bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır.

İşte köpek deri hastalığı türleri ve göstermiş olduğu etkiler;

Egzama

Egzama köpek deri hastalığı olarak en sık görülen rahatsızlıktır. Bu hastalığın birçok farklı nedeni olabilir. Ancak belirtilerine bakıldığında ciltte kepeklenme ve tahriş olarak kendini göstermektedir. Genetik olabildiği gibi beslenme düzensizlikleri de köpeklerin egzama olmasına neden olabilir. Aşırı protein yüklenmesi ve tavuksak gıdalar bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

Alerjik dermatit

Alerjik dermatit hastalığı köpeklerin dışarıdan kaptığı bir rahatsızlıktır. Köpeklerin gezdiği otlar ya da onları ısıran bazı böcekler ciltlerinde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Ve kaşıntı ve kızarma ile ortaya çıkan köpek deri hastalığı alerjik dermatit ancak veteriner kontörlünde yapılan alerji testleri sonucunda teşhis edilebilir.

Uyuz

Halk arasında da en çok bilinen köpek deri hastalığı olarak uyuz karşımıza çıkıyor. Köpeklerde genel olarak kulak bölgesinde, bacaklar ve yüz bölgesinde başlıyor. Mayt adı verilen çok küçük parazitlerin neden olduğu uyuz hastalığında kırımızı deri ve anormal bir tüy dökülmesi oluyor.

İmpetigo

Bu rahatsızlık yavru köpeklerde olan bir rahatsızlıktır. Yavru köpeklerin tüysüz olan göbek bölgelerinde kızarıklık ya da sivilce gibi kabartılar oluşabilir. Bu kabartılar eriştiğinde patlayan ve ardından kabuk tutan bir yapıda olurlar. Ancak veterinerler tarafında verilen solüsyonlar bu köpek deri hastalığı tedavisi için birebirdir.

Anal kese rahatsızlığı

Köpeklerin dışkılamasını sağlayan ve kolaylaştıran salgı bezleri anüs bölgesinde bulunuyor. Bu salgıların düzensiz salgılanması, salgılanamaması veya kesede birikmesi köpeklerin anal bölgesinde bazı etkiler ortaya çıkarıyor. Bu zorluklar nedeni ile anüs bölgesinde şişkinlikler ve apse oluşuyor. Bu durumda tedavi olarak veteriner kontrolünde çeşitli yollarla keselerde biriken salgının boşaltılması sağlanıyor. Fakat ileri boyutlarda bu apselerin ameliyatla alınması gerekebiliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments