in

Meyvelerdeki şeker oranı nedir

İnsan vücudunun her zaman şekere ihtiyacı vardır. Enerjik bir yaşam ve sağlıklı bir vücut için gerektiği kadar şeker alıyor olmanız önemlidir. Ancak uzmanlara göre vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri her zaman en doğal yollarla temin etmektir. Bunun da en güzel yolu içerisinde şeker bulunduran doğal besinler tüketmektir. Meyve ve sebzelerde bulunan şeker miktarlarını bilmek ve bu oranlara göre vücudun şeker ihtiyacını karşılamak en doğru yöntem olacaktır. Peki, meyvelerdeki şeker oranı nedir? Hangi meyve şeker yönünden zenginken, hangi meyveler çok düşük oranlarda şeker içerir. İşte bunu anlayabilmeniz için size hazırlamış olduğumuz oldukça basit bir meyve – şeker oran listesi;

Elma = 2,6 çay kaşığı şeker

Muz = 3 çay kaşığı şeker

Çilek = 1,3 çay kaşığı şeker

Kayısı = 2,3 çay kaşığı şeker

Limon = 0,6 çay kaşığı şeker

Üzüm = 4 çay kaşığı şeker

Kivi = 2,3 çay kaşığı şeker

Domates = 0,7 çay kaşığı şeker

Mango = 3,2 çay kaşığı şeker

Ananas = 2,5 çay kaşığı şeker

Kızılcık = 1 çay kaşığı şeker

Ahududu = 1 çay kaşığı şeker

Yaban Mersini = 1,7 çay kaşığı şeker

Meyvelerdeki şeker oranı çok basit anlatımı ile yukarıda olduğu gibidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan ve günlük tüketmeniz gereken en ideal meyve miktarını belirlemek için önemli bir bilgi daha paylaşalım.

Şöyle ki; yetişkin bir erkeğin günlük doğal şeker ihtiyacı 36 gr kadardır. Bu şeker yaklaşık olarak 9 çay kaşığı demektir. Ve kalori olarak 150 kaloriye denk gelir. Yetişkin bir kadının günlük doğal şeker ihtiyacı 25 gr kadardır. Bu şeker yaklaşık olarak 6 çay kaşığı demektir. Ve kalori olarak 100 kaloriye denk gelir. Çocuklarda ise bu oran elbette çok daha düşüktür. Çocukların günlük doğal şeker ihtiyacı 19 gr kadardır. Bu şeker yaklaşık olarak 4 çay kaşığı demektir. Bu oranları bilmek ve günlük olarak bu oranlara uygun şeker tüketimi yapmak sağlığınız açısından çok önemlidir. Marketlerden almış olduğunuz çikolata, gofret vb. paketlenmiş ürünler şeker oranı açısından oldukça tehlikeli bir gruptadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments