in

Nasıl milletvekili olunur

Her şehrin Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsilcisi olan milletvekilleri bulunuyor. Farklı siyasi partilerden şehrinizi temsil eden milletvekillerinden birisi neden siz olmayasınız. Eğer siyasete karşı bir ilginiz varsa genç yaşlarda bunun temellerini atmanız gerekiyor. Nasıl milletvekili olunur konusunda kısa bir araştırma yapabilir ve gerekli özellikleri taşıyorsanız zaman kaybetmeden ola koyulabilirsiniz. Çünkü önünüzde uzun ve meşakkatli bir süreç sizleri bekliyor olacaktır.

Nasıl milletvekili olunur diye merak edenler için öncelikle bazı şartlar gerekiyor. Bu şartları sağlayan herkesin bir gün milletvekili olma ihtimali söz konusudur. Milletvekili olabilmek için gerekli şartlar hakkında kısaca bilgi almak isteyenler için işte detaylar;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.
  • C. vatandaşı olmak gerekiyor.
  • En az ilkokul mezunu olmak gerekiyor.
  • Erkekler için askerliğini tamamlamış olmak gerekiyor.
  • Kamu görevlerinde yasaklı olmamak gerekiyor.
  • 1 yıl ve üzeri hapis ya da ağır hapis cezası almamış olmak gerekiyor.
  • Terör eylemlerine katılmış, terör eylemleri teşvik ya da tahrik suçu işlemiş, zimmet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, ihale ya da alım satımlara hile karıştırmış, devlet sırlarını açığa vurmuş kişilerin milletvekili olmaları söz konusu olmuyor.
  • Hakim, Savcı, Yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarında görev alan öğretim görevlileri, silahlı kuvvetler mensupları milletvekili olamıyor.

Nasıl milletvekili olunur diye araştırma yapanlar için gerekli olan ilk kurallar yukarıdaki gibidir. Bu şartları sağlıyorsanız milletvekili olmak için ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Şartları sağlıyorum milletvekili olabilir miyim

Yukarıda belirtilen şartlar milletvekili olmak isteyen kişilerin her birinde bulunması gerekiyor. Ancak bu şartları sağlıyor olmak elbette yeterli olmuyor. Bu şartları sağladığınızda milletvekili aday adayı olabilirsiniz. Ancak milletvekili adayı olabilmek ve o adaylar arasından milletvekili olabilmek için seçilmeniz gerekiyor.

Nasıl milletvekili olunur diye merak ediyorsanız öncelikle bir siyasi partiye üye olmanı gerekiyor. Bu parti içerisinde milletvekilliği aday adaylığınızı resmen açıklamanı isteniyor. Bu açıklamanın ardından adaya adayları arasında yapılan eleme sonucunda her il için belirlenen milletvekili adayları arasında yer alabiliyor olmanız gerekiyor. Partinizin milletvekili adayı olmanız da milletvekili olmak için yeterli olmuyor. Milletvekili adayı olduktan sonra yapılan yerel seçimlerde partinizin milletvekili çıkarabilecek düzeyde oy alması gerekiyor. alınan oy oranlarına göre il bazında çıkarılan milletvekili sayısına göre adaylığınız başarı ile sonuçlanarak milletvekili olabiliyorsunuz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments