in

Polyester kumaş nedir ? Sağlığa Zararlı Mı?

Polyester kumaş nedir ? Naylon kumaş polyester midir ? Polyester ( PES ) içerikli kumaşlar hiç de sağlıklı değildir. Fakat iç piyasadaki ürünlerin çoğu polyester içeriklidir. Mira, sandy, krep kumaşlar, dalgıç kumaşlar bunlar polyester içeriklidir.

Polyester ipliğin hammaddesi petroldür. İç piyasaya yapılan kumaşlarda renk haslığına da dikkat edilmiyor. Renk haslığı sorunu özellikle polyester kumaşlarda çok daha fazla görülüyor. Kumaşlar yıkanınca veya sürtününce boyası akıyor. Boyadaki zararlı kimyasallar da sağlığa zarar verebiliyor.

Ülkeye girmesi yasak olmasına rağmen kansorejen içerikli boyaların( özellikle siyah polyester boyanan kumaşlarda) polyester kumaşlarda kullanıldığını bilmekteyim.

Bu konuda sektörün içinde olan biri olarak LCW markasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Hiç bir yurt dışı veya iç piyasa markası kumaşın test değerlerinde LCW ladar hassas değil.

Polyester kumaşın çok yumuşak olan iplik türleride mevcuttur. Ayrıca pamuğa benzeyen kesik elyaf türüde var.  Ne yazık ki iç piyasa denetimi olmadığı için kesik elyaf polyesterden üretilen kumaşan etiketine pamuk yazabiliyorlar.

Aldığınız polyester üründen memnun olabilirsiniz, size kaliteli, yumuşak gelebilir. Pamuğa göre daha yumuşaktır ve ektra kimyasallar kullanılarak daha yumuşak, çabuk kuruyan, teri çekebilen özellikler kumaşa kazandırılabiliniyor. Fakat mümkün mertebe polyester kumaşı kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Ne kadar yapay elyaf, ne kadar kimyasal o kadar zarar….

Naylon da petrol esaslı iplikten üretiliyor. Fakat iç piyasa da satılan kumaşlar, ürünler kesinlikle naylon değildir, polyesterdir. Polyester ipliğin kilo fiyatı 1.5-3 usd arasında iken naylon iplik 5.5.-7 usd arasındadır. Naylon kumaşlar marka mağazalardaki taytlarda ve mayolarda, iç çamaşırlarında kullanılmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments