in

Salçasız Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Salcasiz Bulgur Pilavi Nasil Yapilir
Salçasız Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır

Salçasız bulgur pilavı yapmak isteyenlerin tarife uygun olarak hareket etmesi gerekir. Bulgur pilavı yapmak ancak salça kullanmak istemeyen kişiler bu duruma uygun olarak tarifi kullanabilmektedir. Bulgur pilavı her zaman salçalı olarak yapılan bir yemek değildir. Salçayı tercih etmeyen ya da salçaya karşı alerjisi olan birçok insan vardır. Dolayısı ile salçasız bulgur pilavı yapılması mümkündür. Sade bulgur pilavı tarifinde kullanılan malzemeler ile salçalı bulgur pilavı tarifi arasında farklılıklar bulunur. Sade bulgur pilavının yapılması esnasında kişiler kendi tat ve zevklerine yönelik malzeme ekleyebilmektedir. Dolayısı ile salçasız bulgur pilavı yapılışında pişirme süresine de özen göstermek gerekir.

İçerik Tablosu

Salçasız Bulgur Pilavı Malzemeleri Nelerdir?

Salçasız bulgur pilavının malzemeleri temel malzemeleri içerir. Sade bulgur pilavı tarifi ve kullanılan malzemeler kişi sayısına göre artırılıp azaltılabilir. Bulgur pilavı için kullanılan malzemeler şu şekildedir:

 • Pilavlık bulgur (1,5 su bardağı kadar)
 • Yemeklik doğranmış soğan (isteğe bağlı, 1 adet)
 • Tereyağı (2 yemek kaşığı kadar)
 • Zeytinyağı (isteğe bağlı eklenebilir. 1 yemek kaşığı kadar)
 • Su (sıcak su, tavuk suyu)
 • Tuz (2 çay kaşığı kadar)

Bulgur pilavı yapmak için kullanılan malzemeler bunlardır. Salçasız olacağı için herhangi bir kavurma ve haşlama gibi yöntemlere girilmesine gerek yoktur. Salçasız bulgur pilavının içerisine soğan eklenmesi ise isteğe bağlıdır. Soğan eklemeden tüketmek isteyenler soğansız tarif uygulayabilirler. Aynı şekilde zeytin yağının kullanılması da hali hazırda tereyağı kullanacağı için elzem değildir. Kişiler kendi damak zevklerine göre malzemelerin içeriğini; kişi sayısına göre ise malzemelerin yoğunluğunu değiştirebilirler.

Salçasız Bulgur Pilavı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Salçasız bulgur pilavının püf noktaları pişirme ve malzemeye göre değişir. Örneğin salçasız bulgur pilavı yaparken kullanılan su önemlidir. Eğer musluk suyu içme suyu olarak da kullanılmıyor ise yemek esnasında tercih edilmemesi önerilir. Bulgur pilavı yaparken kullanılan su, tavuk suyu olursan yemeğin protein oranı yükselecek ve alınan tat da dolayısı ile artacaktır.

Sade bulgur pilavı tarifi incelendiğinde bazı unsurların değişiklik gösterdiği görülebilir. Bu unsurlar su çeşidi başta olmak üzere kullanılan bulgurun türüne göre de farklı olabilmektedir. Kaliteli 1 tereyağı kullanılması, salçasız bulgur pilavının daha iyi bir tatta pişmesini sağlar. Salçasız bulgur pilavı yaparken karşılaşılan püf noktalara dikkat edildiği takdirde daha iyi bir lezzet yakalamak mümkündür. Sade bulgur pilavı yaparken kullanılan en önemli püf noktalarından biri de dinlendirilmesi süresidir. Bulgur pilavı yapılır, yapılmaz tabağa aktarılıp tüketilmemelidir. Altı kapandıktan sonra 10 dakika boyunca dinlendirilmesi ve ardından yavaş ve sakin hareketler ile tabağa aktarılmalı ve servise hazır hale getirilmelidir.

Sade Bulgur Pilavının Yapılışı Nasıl Olur?

Sade bulgur pilavı yapmak için kullanılan yöntemler vardır. Püf noktalara göre yöntemler değiştirilebilir. Sade bulgur pilavı yapmak isteyen kişiler pişirme aşamasında titiz davranmalıdır. Bulgurların temizlenmesine ve ayaklanmasına da özen göstermek gerekir. Sade bulgur pilavının yapılışı şu şekilde sıralanabilir:

 • Pilavın yapılacağı tencereye önce tereyağının ardından ise zeytinyağının eklenmesi.
 • Yağlar eriyip kızgın bir hale gelirken üzerine soğan eklenmesi.
 • Soğanın kavrulması ve yumuşak bir hale gelmesinin beklenmesi.
 • Soğanlar kavrulduktan sonra üzerine bulgurun eklenmesi.
 • Tereyağı ve zeytinyağı içerisinde bulguların ortalama 3 dakika kadar kavrulması.
 • Kavramayı takip eden süreçte önceden kaynatılan suyun ya da tavuk suyunun tencereye eklenmesi.
 • Suyun ardından malzemelerin içerisine tuz eklenmesi ve bir süre orta ateşte bulgurun pişirilmesi.
 • Bulgur kaynamaya başladıktan sonra altını kısılması ve kısık ateşte pişmeye devam etmesinin sağlanması.
 • Son adım olarak bulgur pilavının ara ara karıştırılarak sıcakta bekletilmesi ve pişirildikten ve altı tamamen kapandıktan ortalama 10 dakika sonra tüketime hazır hale getirilmesi.

Sade bulgur pilavı hazırlarken izlenen adımlar bu şekildedir.

Salçasız Bulgur Pilavı Kaç Dakikada Pişer?

Sade bulgur pilavı pişme süresi ortalama 20 – 25 dakikadır. Çoğunlukla 20 – 25 dakika içerisinde pişen bulgur pilavının hazırlık süreci de dahil edildiğinde 30 – 35 dakikalık bir süre ile karşılaşılır. Sade bulgur pilavı tarifi uygulandıktan sonra 5 – 10 dakika dinlendirilmeli ve ardından yenmek üzere servise hazır hale getirilmelidir. Bu durumda bulgur pilavının hazırlanmaya başlamasından tabağa kadar olan süreci 40 dakika kadar sürebilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments