in

HarikaHarika ŞaşırtıcıŞaşırtıcı SevmedimSevmedim

Serum ne kadar sürer?

Serum ne kadar sürer?

 

İçerik Tablosu

Serum birçok hastalığın tedavisinde kullanılan en önemli uygulamalardan birisidir. İlaç gibi tedavi edici ve özellikle acil müdahalelerde başvurulan en önemli yöntemdir. Sizlerde herhangi bir sağlık sorunu için hastanelerin acil bölümlerine gittiğinizde sizlere hastalığın durumuna ve boyutuna göre serum takarlar. Bu serumlar bittiğinde acilde yapılan tedaviniz tamamlanmış olur ve daha geniş bir zamanda sağlık sorununuzla ilgili uzman bir hekime danışmak üzere taburcu edilirsiniz.

Özellikle hastanelerin acil bölümlerine gelen ve serum ile o an tedavi edilen tüm hastaların ve hastanın yanında bekleyen yakınların merak ettiği şeylerden biriside serum ne kadar sürer sorudur. Bunun ise net bir saat dilimi olmasa da yaklaşık olarak belirlenmiş olan süreleri mevcuttur.

Hastanelerde tedavi amaçlı olarak uygulanan serumlar farklı boylardadır. Hastaya hangi boy serum uygulamasının yapılacağı tedavi eden doktorun vereceği bir karardır. Kimi hasta için küçük boy bir serum yeterli olurken, bazı hastalar için büyük boy serumlardan belki üst üste uygulamalar dahi yapılabilmektedir. Ve serum ile tedavi sürecinin ne kadar süreceği öncelikli olarak hangi boy serum takıldığına bağlı olarak değişmektedir.

Takılan serumlarda damlama hızları da ne kadar sürede biteceği konusunda önemlidir. Tedavinin etkili şekilde devam edebilmesi için hemşireler tarafından ayarlanan bir damlama hız vardır ki etkin bir tedavi için en ideal olan bu hızdır.

 

Küçük serum ne kadar sürede biter?

Küçük serumlarda 100/150 ml arasında bir sıvı bulunmaktadır. Ve hastalığın durumuna göre hemşirelere tarafında ayarlanan damlama süresine göre bu boy serumların bitmesi yaklaşık olarak 15 ila 30 dakika arasında sürmektedir.

Büyük serum ne kadar sürede biter?

Büyük boy serum içerisinde 500 ml sıvı bulunmaktadır. Yine var olan hastalığa göre bir damlama hızı ayarlanmaktadır. Bu hıza bağlı olarak büyük serumlar 2 ila 3 saat arasında bitmektedir.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments